Powrót maseczek w Polsce. Pracodawca może nakazać ich noszenie

2022-08-04 9:35
Maseczki w miejscu pracy
Autor: Pexels

Zdecydowana większość z nas odzwyczaiła się od zakładania masek. Obowiązek ich noszenia w przestrzeniach zamkniętych został zniesiony kilka miesięcy temu, choć nadal obowiązuje w placówkach medycznych i aptekach. Niewielu jednak wie, że pracodawca może nakazać pracownikowi noszenie maseczki nawet, jeśli krajowe obostrzenia nie obowiązują, a podwładny musi się do tego nakazu zastosować.

Covid nie śpi, pojawiają się nowe subwarianty

Badania potwierdziły 4479 zakażeń koronawirusem, w tym 758 ponownych. Zmarło 16 osób z COVID-19 – poinformowano w środę, 3 sierpnia na stronach rządowych. Wykonano 11 856 testów w kierunku SARS-CoV-2. Co to oznacza? Że koronawirus nie daje za wygraną, a co więcej – rośnie liczba zachorowań. Na jesień prognozowana jest kolejna fala, ponieważ pojawiają się nowe subwarianty SARS-CoV-2.

Noszenie maseczek nie jest obowiązkowe, a co z miejscem pracy?

Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca jest zobowiązany, aby chronić życie i zdrowie swoich pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Okazuje się, że pracodawca ma prawo nakazać pracownikowi noszenie maseczki nawet, jeśli krajowe obostrzenia nie obowiązują. Kogo dotyczy potencjalny nakaz? Pracowników niezaszczepionych. Ma to sens nie tylko w placówkach medycznych, ale w takich miejscach pracy, gdzie tworzą się skupiska ludzi, klientów i bezpośredni kontakt z potencjalnie chorymi jest znacznie większy; w klimatyzowanych halach, gdzie nie ma dostępu do świeżego powietrza, czy na przykład w transporcie publicznym. Zgodnie z kodeksem pracy za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca może stosować karę upomnienia.

Pracodawca wygrał w sądzie

Portal bezprawnik.pl opisuje sytuację księgowej, która nie była zaszczepiona, a w związku z tym pracodawca nakazał zakrywanie ust i nosa w pokoju, w którym pracowała. Reszty pracowników (zaszczepionych) ten nakaz nie dotyczył. Kobieta podała pracodawcę do sądu, ponieważ uważała, że jego działania są „dyskryminujące” oraz – ze względu na schorzenie kardiologiczne – nie może nosić maseczki przez 8 godzin dziennie. Sąd Rejonowy w Olsztynie przyznał jednak rację pracodawcy uzasadniając, że przestrzeganie przepisów oraz zasad BHP jest jedną z podstawowych powinności pracownika, a egzekwowanie przestrzegania tych przepisów jest obowiązkiem pracodawcy.

Jeden z ostatnich żyjących fotoreporterów Powstania Warszawskiego - Zbigniew Grochowski: "Robiłem zdjęcia powstańczej Warszawy przez 32 dni"

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Zdaje ci się, że jesteś mądry? Udowodnij zdobywając choć 7/10

Pytanie 1 z 10
W którym wieku Konrad Mazowiecki sprowadził Krzyżaków do Polski?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE