Polska w strefie pofalowanego frontu. IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą. Alerty aż do soboty!

2022-06-08 12:05
Polska w strefie pofalowanego frontu. IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą. Alerty aż do soboty!
Autor: pixabay.com/ mapa www.windy.com/pl/ Polska w strefie pofalowanego frontu. IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą. Alerty aż do soboty!

Początek czerwca przyniósł nam wyższe temperatury, ale też niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Te będą dawać się nam we znaki przez kilka najbliższych dni. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed gwałtownymi burzami z silnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem. Szczegóły poniżej.

Polska znalazła się pod wpływem pofalowanego frontu atmosferycznego, który przyniesie nam przez najbliższe dni gwałtowne burze z deszczem, gradem i silnym wiatrem. Alerty będą obowiązywały najprawdopodobniej aż do soboty rano.

– W środę najsilniejsze burze wystąpią na wschodzie i w centrum kraju. Mogą im towarzyszyć opady deszczu nawet do 35 mm i grad, a porywy wiatru mogą sięgnąć 75 km/h. Burzowo również na północnym zachodzie, jednak tam natężenie zjawisk im towarzyszących będzie zdecydowanie mniejsze. Najcieplej nadal będzie na wschodzie, do 27-28°C, najchłodniej nad samym morzem, około 19°C. W nocy ze środy na czwartek burze będą występować głównie na południu i w centrum kraju, gdzie może spaść 20 mm deszczu. Również ta noc będzie ciepła, od 12° do 17°C – informuje IMGW.

W czwartek burze wystąpią już w całym kraju. Najgroźniejsze jednak będą na obszarze od Warmii i Mazur, po Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. – Burzom towarzyszyć będą opady deszczu do 30-40 mm, a porywy wiatru mogą sięgną nawet 80 km/h – ostrzegają synoptycy.

Według prognozy zagrożeń, dla województwa warmińsko-mazurskiego może zostać wydane ostrzeżenie drugiego stopnia. W pozostałej części kraju - pierwszego. Nadal najcieplej będzie na wschodzie - do 29°C, najchłodniej na zachodzie - około 20°C.

W piątek burze należy spodziewać się jeszcze na wschodzie i południu. Na pozostałym obszarze pogoda będzie się stopniowo poprawiać. A co z weekendem? – Weekend przyniesie nam już spokojniejszą aurę, możliwe są przelotne opady deszczu, ale będzie też dużo chwil ze słońcem. Temperatura wyniesie przeważnie od 21°C do 27°C – prognozuje IMGW.

Więcej informacji znajdziesz na stronie IMGW-PIB.

CZY ŚLEDZI NAS CZARNA SKRZYNKA W SAMOCHODZIE | ESKA XD - Prosto z salonu #50
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE