Pisz: Zabytkowy zegar na wieży znów będzie odmierzał czas. Wkrótce przejdzie renowację

2021-03-10 8:34
Pisz: Zabytkowy zegar na wieży kościelnej znów będzie odmierzał czas. Wkrótce przejdzie renowację
Autor: UM Pisz Pisz: Zabytkowy zegar na wieży kościelnej znów będzie odmierzał czas. Wkrótce przejdzie renowację

Zabytkowy zegar zdobi wieżę kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu od 1899 roku. Niestety od wielu lat nie spełnia swojej funkcji. Wkrótce ma się to zmienić. Czasomierz zyska nowe życie i ponownie będzie wskazywać aktualną godzinę.

Zegar na wieży to nieodłączny element jednego z najbardziej charakterystycznych zabytków w gminie Pisz – kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela. Niestety z upływem czasu przestał spełniać swoją funkcję, w rezultacie czego niewiele osób pamięta, kiedy czasomierz wskazywał aktualną godzinę. Wkrótce się to jednak zmieni. Urządzenie zyska nowe życie. Zielone światło do rozpoczęcia renowacji dała zgoda konserwatora, która jest wymagana przy każdorazowym remoncie obiektu wpisanego do rejestru zabytków. Do pełni szczęścia brakowało środków finansowych na przeprowadzenie niezbędnych prac renowacyjnych. Z pomocą przyszła Gmina Pisz, która na ten cel przekazała 85 tys. zł. Przysłowiową „kropką nad i” było podpisanie umowy na dofinansowanie przedsięwzięcia. Dokument podpisali, w obecności burmistrza Pisza Andrzeja Szymborskiego, wiceburmistrz Pisza Janusz Puchalski oraz ks. prałat Wojciech Kalinowski, proboszcz parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu.

Zakres prac, jakie będą przeprowadzone, zakłada m.in. oczyszczenie wszystkich elementów zegara, uzupełnienie ubytków w panewkach, konserwację wskazówek zegara, oczyszczenie płyt, usunięcie fizycznych uszkodzeń, antykorozyjne malowanie tarcz, założenie nowego, bezpiecznego olinowania i ponowny montaż mechanizmu zegarowego wraz z systemem pędni, przekładniami i wskazówkami na wieży.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w maju zegar ponownie będzie odmierzał czas z wieży kościelnej.

Źródło: UM Pisz

Pirat w tirze na Podlasiu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE