Pierwszy dzień wiosny 2023. Czy będzie ciepły? Jakiej pogody spodziewać się 20 marca?

i

Autor: windy.com/ unsplash Pierwszy dzień wiosny 2023. Czy będzie ciepły? Jakiej pogody spodziewać się 20 marca?

Pierwszy dzień wiosny wyjątkowo ciepły. Rzecznik IMGW: "Nie pamiętam, kiedy ostatni raz była taka sytuacja"

2023-03-18 12:00

Pierwszy dzień wiosny lada moment! Jakiej pogody spodziewać się tego dnia? Mamy świetne informacje! Według prognoz wiosna już pierwszego dnia pokaże swą piękną twarz. Będzie ciepło, słonecznie, tylko gdzieniegdzie niewielkie opady, tylko takie, żeby dać paliwo roślinom, aby mogły wystrzelić zielenią – zapowiada rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Wiele osób z utęsknieniem oczekuje wiosny i cieplejszych dni. Ta przyjdzie już lada moment. Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej wypada we wtorek 21 marca, z kolei pierwszy dzień wiosny astronomicznej, związany z równonocą wiosenną, w poniedziałek 20 marca. Jakiej pogody możemy spodziewać się w te dni?

Początek wiosny wyjątkowo ciepły. Gdzie temperatura będzie najwyższa?

Zgodnie z przewidywaniami od poniedziałku do końca tygodnia cały czas towarzyszyć nam będzie piękna, ciepła aura. – W prognozach widać nawet 18 stopni, w centrum 15, na południowym zachodzie tez 15, na północy 11 – 12, a także w Suwałkach – 11. No i noce będą cieplejsze. Temperatury powyżej 4 st., a im bliżej weekendu na termometrach będzie w okolicach 10 st. – informuje Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

– Pierwszy dzień wiosny, co prawdą z mżawką w Pomorskiem, i Zachodniopomorskiem oraz delikatnymi opady w woj. warmińsko-mazurskim, ale na pozostałym obszarze bez opadów i ze sporą ilością słońca – mówi. I dodaje, że wciąż ciepło: w Lubuskiem, Dolnośląskiem i Opolskiem 17–18 stopni, w centrum ok. 13, na wschodzie i północy ok. 10 st., wiatr raczej słaby, jedynie nad morzem początkowo może być trochę silniejszy.

Rzecznik IMGW żartobliwie przypomina, że "22 marca przypada Światowy Dzień Wody, więc w północnej części kraju może pojawić się trochę więcej opadów, ale cały czas bardzo, bardzo ciepło". – Natomiast 23 marca, czyli Światowy Dzień Meteorologii – pogoda uczci wysokimi temperaturami, na krańcach południowo-zachodnich do 18 stopni Celsjusza – zapowiada Walijewski. Co prawda fronty atmosferyczne przyniosą trochę opadów deszczu, to jednak cały czas ciepło. Do niedzieli taka aura się utrzyma.

– To jest idealne rozpoczęcie kalendarzowej wiosny. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz była taka sytuacja, żeby wiosna rozkwitała wraz ze swym kalendarzowym początkiem. 21 marca wiosna pokaże swą piękną twarz – ocenia.

Dzień Wiosny na wesoło - czy Polakom przeszkadza zmiana czasu? #EwelinaPyta
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE