Pierwszy dzień jesieni 2023. Kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień w Polsce?

i

Autor: Unsplash Pierwszy dzień jesieni 2023. Kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień w Polsce?

pogoda

Pierwszy dzień jesieni 2023. Kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień w Polsce?

2023-09-23 7:52

Lato nieuchronnie dobiega końca, a już wkrótce w Polsce powitamy pierwszy dzień jesieni. To doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy mają dość wysokich temperatur i nie mogą doczekać się długich jesiennych wieczorów. Kiedy więc wypada pierwszy dzień jesieni 2023? Czy w tym roku jesień kalendarzowa wypadnie w tym samym terminie, co jesień astronomiczna? Szczegóły w artykule poniżej.

Jesień to magiczny czas w roku, kiedy przyroda ubiera się w barwne szaty, a temperatura zaczyna stopniowo opadać, przygotowując nas na nadchodzące chłodniejsze dni. Nic więc dziwnego, że pierwszy dzień jesieni to moment, na który wielu z nas czeka z utęsknieniem. Kiedy zatem pożegnamy lato i powitamy złotą polską jesień? Kiedy wypada pierwszy dzień jesieni 2023?

Pierwszy dzień jesieni 2023. Kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień w Polsce?

Wszystko zależy od tego, czy chodzi nam o jesień kalendarzową czy też jesień astronomiczną. Jesień kalendarzowa ma stałą datę. Co roku pierwszy dzień jesieni kalendarzowej obchodzimy 23 września. W tym roku wypadnie w sobotę, dzięki czemu będziemy mieli dobrą okazję, by wybrać się na jesienny spacer.

Data pierwszego dnia jesieni astronomicznej zależy natomiast od równonocy jesiennej. Jest to moment, w którym słońce przechodzi przez punkt Wagi, promienie słoneczne padają prostopadle na równik, będąc równocześnie stycznymi do powierzchni przy biegunach. Najczęściej zjawisko to występuje w okolicach 22 lub 23 września. W 2023 roku będzie to 23 września, w związku z czym pierwszy dzień jesieni kalendarzowej pokryje się z pierwszym dniem jesieni astronomicznej.

Warto także pamiętać o jeszcze jednym typie jesieni, a mianowicie jesieni meteorologicznej. Z punktu widzenia meteorologii jesień trwa od 1 września do 30 listopada.

Stare Juchy jak Abu Zabi? Piaskowa góra na Mazurach przypomina egzotyczną pustynię [ZDJĘCIA]

Jesień pod Tatrami z lotu ptaka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE