Pieniądze w bankomatach mogą być zabarwione. Co zrobić, gdy dostaniemy zafarbowany banknot?

i

Autor: Unsplash

Przepisy

Pieniądze w bankomatach mogą być zabarwione. Co zrobić, gdy dostaniesz taki banknot?

2023-09-25 7:46

Od soboty (23 września) w części bankomatów w Polsce zacznie funkcjonować nowy system, który będzie zabarwiał niektóre banknoty. To z kolei może nieco komplikować sprawę niektórym osobom. Co zrobić w przypadku, gdy taki banknot trafi w nasze ręce? Czy wiążą się z tym jakieś konsekwencje? Odpowiedź poniżej.

Nowe funkcje bankomatów. Będą zabarwiały pieniądze

Od soboty w niektórych bankomatach w Polsce zacznie funkcjonować nowy system IBNS (Intelligent Banknote Neutralisation System). Dzięki niemu banknoty zostaną zafarbowane w przypadku próby kradzieży. Takie rozwiązanie wprowadziło rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dotyczy to 8,5 tys. urządzeń w całej Polsce.

Celem systemu jest namierzenie złodziei, którzy dokonują kradzieży nie tylko w bankomatach, ale także w konwojach czy w kasach gotówkowych. Działa na dwa sposoby. Pierwszy z nich przewiduje zabrudzenie banknotów klejem, przez co pieniądze są już całkowicie zniszczone i nie nadają się do użytku, bo nie ma możliwości rozdzielenia pojedynczych banknotów bez ich zniszczenia.

Drugi z kolei zabarwia pieniądze trwałym atramentem, który jest praktycznie nie do usunięcia, przez co gotówka nie nadaje się do użytku. Właśnie taki system zostanie wprowadzony w Polsce.

Co zrobić, gdy dostanę zafarbowany banknot?

System IBNS ma być wprowadzony w około 40 proc. urządzeń, co sprawia, że ryzyko otrzymania zafarbowanego banknotu może być większe. Może się tak zdarzyć, że klient banku wypłaci zabarwione pieniądze, mimo że nie było próby kradzieży, ale dlatego, że urządzenie jest zbyt czułe. Jeśli ktoś będzie chciał użyć takiego banknotu, np. w sklepie czy w restauracji, to może narazić siebie na kłopoty. Może się pojawić podejrzenie, że gotówka pochodzi z kradzieży.

Co w takim razie można zrobić? Jak podaje Business Insider, Narodowy Bank Polski zmodyfikował procedury i w razie przypadkowego zafarbowania pieniądza, klient może pójść do lokalnego oddziału NBP i wymienić go na nowy.

Prezes NBP o wpływie wojny na Ukrainie na Polską gospodarkę

Santander Bank Polska ostrzega. W jednej chwili utracisz pieniądze z konta. Nowa metoda oszustów

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE