Perseidy w sierpniu 2022. Kiedy noc spadających gwiazd? Gdzie oglądać w Olsztynie?

2022-08-10 7:24
Perseidy w sierpniu 2022. Kiedy noc spadających gwiazd? Gdzie oglądać w Olsztynie?
Autor: pexels.com Perseidy w sierpniu 2022. Kiedy noc spadających gwiazd? Gdzie oglądać w Olsztynie?

Perseidy 2022: kiedy noc spadających gwiazd w sierpniu? Dla tych, którzy lubią patrzeć w niebo, zbliża się jedna z najbardziej spektakularnych nocy w roku. Już za kilka dni czeka nas maksimum pojawiania się na niebie meteorów, które zdają się przylatywać z kierunku gwiazdozbioru Perseusza. Gdzie oglądać Perseidy w Olsztynie?

Perseidy 2022 - kiedy jest noc spadających gwiazd w sierpniu? Perseidy, zwane też łzami św. Wawrzyńca, to resztki pozostawione przez kometę Swift-Tuttle, która co 133 lata zbliża się do Słońca i - pod jego wpływem - zostawia mnóstwo swoich fragmentów. Co roku Ziemia wpada w nie w okolicy połowy sierpnia.

Perseidy 2022. Kiedy jest noc spadających gwiazd w sierpniu?

Efektowne Perseidy można już podziwiać od połowy lipca. Jednak to w nocy z 12 na 13 sierpnia będzie ich najwięcej. Bywały lata, gdy można było zaobserwować nawet 400 "spadających gwiazd" na 60 minut.

- O deszczu spadających gwiazd mówi się, gdy w ciągu godziny niebo rozświetli co najmniej sto meteorów - powiedział dla Urzędu Miasta w Olsztynie dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Jacek Szubiakowski. - Mniej więcej taką aktywność pokazuje w ostatnich latach rój Perseidów, podczas swojego maksimum. Dokładnej liczby spadków nie przewidzimy. Jednego roku bywa ich dwa razy więcej, niż w poprzednich - dodał.

Noc spadających gwiazd w sierpniu 2022. Gdzie oglądać rój Perseidów w Olsztynie?

W Olsztynie warto wybrać się do Parku Centralnego już 10 sierpnia. Właśnie tego dnia odbędzie się kolejna edycja Warmińskiej Nocy Perseidów, wydarzenia organizowanego przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

Tego wieczora i nocy zapowiada się mnóstwo atrakcji. Od 18:00 będą animacje dla dzieci, stanowisko obserwatorów nieba, wystawa meteorytów, a swoje podwoje otworzy mobilne planetarium. W tartaku Raphaelsohnów co godzinę będzie można wysłuchać prelekcji popularnonaukowych:

  • 18:00 - prelekcja dla dzieci - (Joanna Widzińska),
  • 19:00 - Gwiazdy spadały nad Warmią - (dr Ernest Świerczyński),
  • 20:00 - Życie na orbicie (Przemysław Rudź, Polska Agencja Kosmiczna),
  • 21:00 - Aktywność słoneczna (dr Bartosz Dąbrowski – Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne).
  • Natomiast od 22:00 przy fontannie będzie można obserwować rój Perseidów.

Perseidy najlepiej widoczne są w odległości ok 30-90 stopni od Perseusza. Oznacza to, że należy spoglądać na północno-wschodni horyzont, a w drugiej połowie nocy patrzeć pionowo do góry obejmując wzrokiem jak największy obszar nieba. By mieć jak najlepsze widoki podczas maksimum roju Perseidów, najlepiej udać się w miejsce oddalone od miasta i sztucznego światła.

Eska Summer City Olsztyn! Stare Miasto i Ławeczka Mikołaj Kopernika
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE