Pałace, szkoły, kapliczki. Które zabytki z Warmii i Mazur otrzymały dofinansowanie na odbudowę? [LISTA]

i

Autor: Wikimedia Commons: Bardrock, licencja: CC-BY-SA-4.0,3.0,2.5,2.0,1.0 Pałac w Kamieńcu

inwestycje

Pałace, szkoły, kapliczki. Które zabytki z Warmii i Mazur otrzymają dofinansowanie na odbudowę? [LISTA]

2023-10-02 16:06

Poznaliśmy wyniki drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie w kwocie blisko 1,8 mld złotych przyznano 3 248 projektom. Ze wsparcia skorzystają także zabytki z województwa warmińsko-mazurskiego. Na liście znalazł się m.in. późnobarokowy pałac w Kamieńcu oraz wieża ciśnień w Dąbrównie. Co jeszcze? Szczegóły poniżej.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków to specjalny fundusz, z którego mogą korzystać jednostki samorządu terytorialnego. Pieniądze z programu przeznaczone są na prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane. Wszystko po to, by zabytki mogły odzyskać dawny blask. To często budynki, które służą lokalnej społeczności – urzędy, szkoły czy domy kultury. Ich odrestaurowanie to korzyść dla mieszkańców, którzy będą mogli korzystać z ich uroków podczas nauki, pracy czy w czasie wolnym.

– Rozstrzygnięcie tego kolejnego naboru dotyczącego ochrony zabytków jest przede wszystkim wielką radością, bo obserwujemy, jeżdżąc po Polsce, jak wiele z tych zabytków pięknieje, jak wiele miejsc, które były zapomniane, które dla społeczności lokalnej już niewiele znaczyły - zarastały trawą - nagle stają się atrakcyjne turystycznie, nagle stają się ośrodkami życia społeczności lokalnej. Ile jednocześnie celów realizujemy poprzez ten wspaniały program - trudno naprawdę zliczyć – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Wyniki Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Które zabytki z Warmii i Mazur otrzymały dofinansowanie?

W ramach II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dofinansowanie otrzyma ponad 3200 różnych projektów z całej Polski. Łączna kwota wsparcia to 1,8 mld zł. Ze wsparcia skorzysta także województwo warmińsko-mazurskie, któremu przyznano 96 902 189,49 zł na prace konserwatorskie i remontowe 137 cennych obiektów. Na liście zabytków z regionu, oprócz licznych obiektów sakralnych oraz szkół, urzędów czy instytucji kultury, znalazła się m.in. wieża ciśnień w Dąbrównie, pałac w Kamieńcu czy wrota śluzy komorowej Guzianka I.

Olsztyn otrzymał dofinansowanie w kwocie 3 500 000 złotych na jeden projekt. Dotyczy prac restauratorskich i konserwatorskich przy zabytkowej Bazylice konkatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła. Pełną listę zabytków z regionu można sprawdzić na stronie Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Zniszczone dworce z Warmii i Mazur zostaną odnowione. Z niektórych strach korzystać! [ZDJĘCIA]

Ruiny zamku w Ełku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE