Pałac w Sztynorcie odrodzi się jak Feniks z popiołów. Teraz przypomina ruinę [ZDJĘCIA]

2020-01-24 18:20

Przed laty pałac w Sztynorcie zachwycał architekturą i malowniczym położeniem na półwyspie pomiędzy jeziorami. Wokół niego rozpościerał się osiemnastohektarowy park. Jednak z czasem, zaniedbany pałac zaczął popadać w ruinę, a park całkowicie zdziczał. Dzięki polsko-niemieckiej współpracy perła Warmii i Mazur może odzyskać dawny blask.

O przyszłości pałacu w Sztynorcie podczas spotkania, 14 stycznia, w gościnnych progach Urzędu Miejskiego w Węgorzewie rozmawiali: dr Peter Schabe i Piotr Wagner, przedstawiciele Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury, prof. Wolfram Jäger z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski i zastępca burmistrza Lidia Czerniewicz.

To było nie pierwsze i z pewnością nie ostatnie spotkanie dotyczące współpracy, której przyświeca jeden cel – renowacja zabytkowego pałacu w Sztynorcie i jego późniejsze zagospodarowanie.

Przed laty pałac zachwycał swoim bogactwem

W latach świetności XVII-wieczny pałac rodu Lehndorffów w Sztynorcie zachwycał architekturą, malowniczym położeniem na półwyspie pomiędzy jeziorami Mamry i Dargin, osiemnastohektarowym parkiem ozdobionym licznymi rzeźbami, neoklasycystyczną herbaciarnią, ośmioboczną kaplicą grobową Lehndorffów, parterami kwiatowymi i alejami dębowymi.

"Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury"

Będący pod wrażeniem sztynorckiej posiadłości biskup Ignacy Krasicki, który często gościł we włościach Lehndorffów, miał mawiać: Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury. Historia odcisnęła swoje piętno na siedzibie rodu Lehndorffów – zaniedbany pałac przez lata popadał w ruinę, a park całkowicie zdziczał. W 2009 roku pałac przejęła Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury (z siedzibą w Warszawie) – pod skrzydłami nowego właściciela sztynorcka posiadłość powoli zaczyna się odradzać.

Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury oraz Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury starają się o pozyskanie norweskich funduszy, które miałyby trafić właśnie do siedziby rodu Lehndorffów w Sztynorcie. Gmina Węgorzewo aktywnie wspiera działania fundacji, a także otwiera furtki współpracy z innymi podmiotami.

– Pałac rodu Lehndorffów w Sztynorcie to perła wśród zabytków architektonicznych Warmii i Mazur, o którą musimy i chcemy zadbać. Dołożymy wszelkich starań, aby w zabytkowym pałacu znów tętniło życie – podkreśla Krzysztof Kołaszewski, burmistrz Węgorzewa.

Obecnie w pałacu w Sztynorcie, dzięki dofinansowaniu z niemieckiego rządu (po pół miliona euro na 2019 i 2020 rok) trwają prace zabezpieczeniowe.

– W październiku ubiegłego roku zakończyliśmy zabezpieczanie polichromowanych, ręcznie malowanych belek i desek stropowych. Teraz prace zabezpieczeniowe polegają na zabezpieczaniu dachu, rynien i odwodnieniu pałacu – wyjaśnia Piotr Wagner, wolontariusz Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury.

Dzięki niemiecko-polskiemu współdziałaniu w siedzibie rodu Lehndorffów od 2017 roku odbywa się STN:ORT Pałac Festiwal, czyli tydzień kultury na terenie pałacu i dworu w Sztynorcie (STN:ORT Pałac Festiwal zainicjowała antropolog społeczny i twórczyni sztuki Hannah Wadle). Jak podkreślają sami organizatorzy: ożywienie pałacu oznacza zjednoczenie ludzi – dzielenie się historiami, które nas łączą.

Tekst na podstawie Urzędu Miejskiego w Węgorzewie.

Najpiękniejsze zabytki Europy. Gdzie to jest?

Pytanie 1 z 10
Gdzie mieści się Partenon?
Zdjęcie