Ostatki 2023

i

Autor: pexels.com Kiedy wypadają ostatnie momenty karnawału?

Ostatki 2022 – kiedy wypadają ostatnie dni karnawału? Czy to zawsze ten sam dzień? [DATA]

2022-02-17 11:00

Ostatki, zwane także zapustami, to ostatnie dni karnawału i ostatnia szansa do wybawienia się przed okresem Wielkiego Postu. Kiedy wypadają w 2022 roku? Czy zawsze to ten sam dzień? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule poniżej.

Ostatki to, jak sama nazwa wskazuje, ostatnie dni karnawału zaczynające się w tłusty czwartek, a kończące się zawsze we wtorek, zwany w Polsce „śledzikiem” (w Wielkopolsce jest to tzw. „podkoziołek”). Następny dzień – Środa Popielcowa – oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Obydwa święta są świętami ruchomymi. W ostatki urządza się ostatnie huczne zabawy, bale przed nadchodzącym okresem wstrzemięźliwości. Największym balem karnawałowym jest karnawał w Rio de Janeiro rozpoczynający się w ostatni piątek przed Środą Popielcową i trwający przez pięć dni aż do środy nad ranem.

Ostatki 2022 – kiedy wypadają ostatnie dni karnawału? Czy to zawsze ten sam dzień? [DATA]

Ostatki to święto ruchome, które wypada z reguły w lutym bądź na początku marca – zawsze we wtorek przed Środą Popielcową. W 2022 roku ostatki obchodzić będziemy 1 marca.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Ewa Farna z nową płytą w Radiu ESKA

QUIZ: Czy dobrze znasz cytaty z kultowych reklam?

Pytanie 1 z 15
Dokończ zdanie: "A świstak siedzi i zawija je w te..."
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE