zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: UM Olsztyn

Olsztyn: Mieszkańcy zapłacą więcej za parking

2020-01-12 8:16

Drożej w Strefie Płatnego Parkowania w Olsztynie? Ulgi zabiera mieszkańcom wojewoda warmińsko-mazurski. Zamiast trzech złotych za pierwszą godzinę postoju, wskazał kwotę 3,90 zł.

Prezydent miasta walczy o niższe stawki

W związku z decyzją wojewody stwierdzającą nieważność części uchwały Rady Miasta z 27 listopada 2019 roku dotyczącej m.in. stawek w Strefie Płatnego Parkowania, prezydent Olsztyna zapowiada wystąpienie w tej sprawie do sądu.

- Mieszkańcy mają prawo do ulg, do określonych przywilejów - mówi prezydent Piotr Grzymowicz. - Będziemy walczyć o niższe stawki dla mieszkańców Olsztyna. W następnym tygodniu złożymy skargę do sądu administracyjnego na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody.

Zgodnie z ubiegłoroczną decyzją radnych zmiany w strefie miały być wprowadzane w dwóch etapach. Dotyczyły zarówno wysokości opłat za postój, jak i zasięgu strefy.

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w Olsztynie

Najpierw - od lutego 2020 roku – miałyby zacząć obowiązywać nowe stawki za parkowanie. Przykładowo: pierwsza godzina postoju kosztowałaby 3 zł (dotychczas 2,5 zł), a miesięczny abonament 150 zł (dotąd 100 zł). Kolejną nowością byłoby zastąpienie dotychczasowej podstrefy żółtej (Z) podstrefą czerwoną (C). To oznacza, że zamiast trzech podstref, miałyby obowiązywać tylko dwie - C (czerwona) oraz T (zielona).

Natomiast od lipca 2020 roku wprowadzone miały zostać wprowadzone kolejne rozwiązania. Podstawowa opłata wyniosłaby 3,9 zł za pierwszą godzinę postoju, a miesięczny abonament – do 250 zł. Jednak w przypadku płatności Olsztyńską Kartą Miejską, potwierdzającą opłacenie podatku dochodowego na rzecz gminy Olsztyn, użytkownicy mogliby korzystać z ulgi i obowiązywałyby ich stawki wprowadzone w lutym 2020 roku, czyli np. 3 zł za pierwszą godzinę postoju i 150 złotych za miesięczny abonament. Dodatkowo, od lipca Strefa Płatnego Parkowania zostałaby rozszerzona o ulice Kromera, Żarskiej, Konopnickiej, Jagiełły oraz parking przy hali Urania.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE