Olsztyn. W szpitalu dziecięcym zajęte są niemal wszystkie łóżka. Wstrzymano odwiedziny

2021-10-21 12:30
Olsztyn. W szpitalu dziecięcym zajęte są niemal wszystkie łóżka. Wstrzymano odwiedziny
Autor: Google Street View Olsztyn. W szpitalu dziecięcym zajęte są niemal wszystkie łóżka. Wstrzymano odwiedziny

W szpitalu dziecięcym w Olsztynie zajęte są niemal wszystkie łóżka – poinformowała dyrekcja placówki. Przyznano, że dzieci cierpią z powodu infekcji wirusowych i bakteryjnych objawiających się nasilonym, duszącym kaszlem i gorączką. Z powodu tłoku w szpitalu wstrzymano odwiedziny pacjentów.

"Skala zachorowań jest tak duża, że we wszystkich oddziałach szpitalnych mamy zajęte niemal 100 proc. łóżek" – poinformowała dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie Krystyna Piskorz-Ogórek. Przyznała, że dotąd szczyt zachorowań na infekcje wirusowe przypadał na przełomie stycznia i lutego.

W związku ze wzrostem liczby infekcji wirusowych (grypa, paragrypa, koronawirus i inne), wstrzymane zostały odwiedziny w szpitalu dziecięcym. Przy chorym dziecku może przebywać wyłącznie jeden zdrowy opiekun.

Ogórek podała, że do szpitala trafiają dzieci z objawami "grypy i chorób grypopodobnych o etiologii wirusowej lub z ich powikłaniami, w stanie wymagającym hospitalizacji, podawania tlenu i i specjalistycznej diagnostyki".

"Hospitalizujemy noworodki, niemowlęta oraz dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym i szkolnym z infekcjami przebiegającymi z dusznościami, wymagającymi tlenoterapii. U wielu z nich rozpoznajemy zapalenie oskrzeli i płuc, co potwierdzają wykonane badania radiologiczne" – poinformowała zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Dziecięcego w Olsztynie Barbara Chwała. Przyznała, że często towarzyszy tym infekcjom biegunka.

Daria niczym Amy Winehouse. Magiczne wykonanie w ESKA Live

"Stwierdzaliśmy też przypadki przebiegające z zapaleniem zatok i zapaleniem uszu, powikłania wcześniejszego zakażenia wirusowego w postaci zapalenia stawów lub zaostrzenia przewlekłego zapalenia stawów. Obserwujemy także częstsze niż do tej pory hospitalizacje z powodu bólu głowy, zwiększenia liczby napadów padaczkowych, stanów nagłej utraty przytomności, porażenia nerwu twarzowego. Odnotowujemy wzrost liczby nowych zachorowań na cukrzycę u coraz młodszych dzieci. W oddziale zakaźnym hospitalizujemy też dzieci z powodu COVID-19" – podała Chwała.

Podkreśliła, że dotąd do olsztyńskiego szpitala nie trafiło dziecko powyżej 12. roku życia zaszczepione przeciw koronawirusowi.

Chwała i Piskorz-Ogórek zaapelowały o szczepienie nastolatków przeciwko COVID-19.

Oblężenie z powodu infekcji układu oddechowego przeżywa też Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna i Poradnia Medycyny Rodzinnej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Tu trafiają dzieci z gorączką, nasilonym kaszlem, z zapaleniem płuc i oskrzeli. Lekarz z poradni medycyny rodzinnej przy szpitalu dziecięcym Sławomir Ogórek podał, że dziennie zgłasza się ponad stu pacjentów z takimi objawami.

Szpital dziecięcy poinformował, że coraz więcej dzieci wymaga leczenia szpitalnego z powodu zespołu pocovidowego PIMS i powodu innych powikłań po przebytym zakażeniu – tzw. long Covid.

"W 2020 r. rozpoznaliśmy i leczyliśmy w naszym szpitalu 10 pacjentów z PIMS, a tylko od stycznia do września 2021 r. – 45 pacjentów" – podała Piskorz-Ogórek.

Lekarze z olsztyńskiego szpitala dziecięcego apelują, by każdy, kto może przyjął szczepionkę przeciwko COVID-19 i grypy. Proszą, by nosić maseczki, często dezynfekować ręce, unikać zatłoczonych miejsc i pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego.

(PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE