Olsztyn: Straż miejska kontroluje, czym palimy w piecu. Nawet do 5 tys. złotych kary

i

Autor: pixabay.com Olsztyn: Straż miejska kontroluje, czym palimy w piecu. Nawet do 5 tys. złotych kary

Olsztyn: Straż miejska kontroluje, czym palimy w piecu. Grozi nam do 5 tys. złotych kary

2021-01-15 13:34

Tylko w 2020 roku w sezonie grzewczym olsztyńscy strażnicy dokonali łącznie 227 kontroli w zakresie spalania odpadów. W 80 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości i wyciągnięto konsekwencje karne w stosunku do właścicieli nieruchomości. Jakiej wysokości kary mogą zostać na nas nałożone? Szczegóły w artykule.

Straż miejska kontroluje, czym palimy w piecu. Nawet do 5 tys. złotych kary

Strażnicy miejscy z Olsztyna niemal każdego dnia kontrolują, czym w piecach palą mieszkańcy miasta. W środę (13 stycznia) przekonał się o tym właściciel warsztatu, który za spalanie przepalonego oleju, został ukarany mandatem.

Strażnicy miejscy w zakresie kontroli posesji pod kątem spalania odpadów na podstawie stosownej ustawy i uprawnień nadanych przez prezydenta miasta mają prawo wejść na teren nieruchomości i sprawdzić co jest spalane w piecu. Uprawnienia do kontroli daje strażnikom miejskim ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku – Prawo ochrony środowiska. Podmiot, który osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, zgodnie z art. 225§1 kk podlega odpowiedzialności karnej (do 3 lat pozbawienia wolności).

W przypadku potwierdzenia spalania odpadów podczas prowadzonej kontroli na podstawie art. 191 Ustawy o odpadach strażnicy miejscy wyciągają konsekwencje przewidziane prawem. Zgodnie z nimi mają prawo w stosunku do osoby, która popełni wykroczenie zastosować pouczenie, postępowanie mandatowe (do 500 zł) lub skierować sprawę do Sądu (kara aresztu albo grzywny do 5 000 zł).

Dopasuj wysokość mandatu do przewinienia

Pytanie 1 z 15
Jaki mandat grozi za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy?
Pasy bezpieczeństwa
Gwiazdy w lodowatej wodzie. Tak chwalą się morsowaniem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE