Pierwszy przeszczep rogówki na Warmii i Mazurach. Wykonano go w Szpitalu Wojewódzkim

i

Autor: Facebook: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie

Olsztyn. Przeszczepy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym [AUDIO]

2023-02-03 9:38

Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest 26 stycznia. W Olsztynie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym od lat są przeprowadzane przeszczepy nerek oraz rogówek.

26 stycznia miał miejsce Ogólnopolski Dzień Transplantacji, czyli przeszczepów narządów. Tego dnia w 1966 roku przeprowadzono pierwszy udany przeszczep nerki w Polsce. W Olsztynie takie operacje są przeprowadzane od lat. Pierwszy przeszczep nerki odbył się w 2010 roku.

- Przeszczep nerki to przede wszystkim dla samego pacjenta istotna poprawa jakości życia. Więcej swobody, niezależność od dializ, takie poczucie pozbycia się choroby. Oczywiście nie całkowicie, ponieważ pacjent musi brać leki. Z punktu widzenia medycznego jest to ogromnie duża poprawa rokowania – mówi lek. nefrolog Norbert Kwella z WSS w Olsztynie.

Posłuchaj: lek. nefrolog Norbert Kwella z WSS w Olsztynie mówi o przeszczepach nerek

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się:

W olsztyńskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym od 2020 roku są również przeprowadzane przeszczepy rogówek. Są to operacje, które charakteryzują się największym odsetkiem powodzeń oraz są najczęściej wykonywane na całym świecie.

- Przeszczep rogówki jest to procedura lecznicza, którą stosujemy w sytuacjach kiedy rogówka, czyli ta przednia część oka, przez którą światło dostaje się do gałki ocznej, traci swoją przejrzystość. W takich sytuacjach możemy zastosować wymianę nieprzejrzystej tkanki rogówki na tkankę przejrzystą. Materiał ten uzyskujemy od zmarłych dawców – mówi Janusz Pieczyński, koordynator Oddziału Klinicznego Okulistycznego w WSS w Olsztynie.

Posłuchaj: Janusz Pieczyński, koordynator Oddziału Klinicznego Okulistycznego w WSS w Olsztynie mówi o przeszczepach rogówek

Jak dużo zabiegów transplantacji nerek i rogówek przeprowadzono w Olsztynie oraz jak dużo osób czeka na takie przeszczepy?

- Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, ponieważ w tym roku już przeszczepiliśmy pięciu pacjentom nerki. Natomiast od momentu otwarcia ośrodka mamy 331 przeszczepów nerek oraz 20 przeszczepów rogówek – mówi Marta Leszczyńska, wojewódzki koordynator Poltransplantu z WSS w Olsztynie. Należy pamiętać, że zgoda na oddanie narządów po śmierci może uratować komuś życie.

Posłuchaj: Marta Leszczyńska, wojewódzki koordynator Poltransplantu z WSS w Olsztynie mówi o ilości przeprowadzonych przeszczepów

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy.