Podwyżki w Strefie Płatnego Parkowania. Mają wyjść mieszkańcom na dobre [CENY, MAPKI]

2020-01-14 12:40

Niebawem zapłacimy więcej za pozostawienie auta w Strefie Płatnego Parkowania w Olsztynie. Z wysokimi kosztami powinny liczyć się również te osoby, które będą miały nieważny bilet postojowy. Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie pociesza mieszkańców, że poprawi to jakość powietrza, a natężenie ruchu w centrum zmaleje.

W niedzielę pisaliśmy o tym, że wojewoda warmińsko-mazurski postanowił wprowadzić droższe bilety za postój w Strefie Płatnego Parkowania. Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie wyjaśnia planowane zmiany w komunikacie.

Czytaj też: Olsztyn: Mieszkańcy zapłacą więcej za parking

"Olsztyn od lat stawia na rozwój publicznego transportu zbiorowego, który w dobie wszechobecnego zanieczyszczania powietrza i rosnącego natężenia ruchu samochodowego, powinien być wykorzystywany w jak najszerszym zakresie. Miasto regularnie inwestuje w rozwój komunikacji publicznej i utrzymuje ceny za przejazdy, które należą do najniższych w polskich metropoliach. Co istotne, w najbliższym czasie nie ulegną one zmianie dając prawdziwą alternatywę dla zmotoryzowanych mieszkańców.

Pozostawianie pojazdów w olsztyńskiej Strefie Płatnego Parkowania nie powinno być tańsze niż korzystanie z komunikacji publicznej. Z kolei osoby, które przyjeżdżają do Centrum w celu np. wizyty u lekarza lub załatwienia spraw w urzędach nie powinny krążyć w poszukiwaniu wolnych miejsc postojowych.

Wzorem innych miast, które postanowiły wprowadzić podwyżki w opłatach za parkowanie, podąży także Olsztyn. Podjęte działania zmierzają do uporządkowania ruchu na ulicach SPP. Wzrost opłat ma zniechęcać do wjeżdżania prywatnymi samochodami do Śródmieścia i centrum Olsztyna i skłaniać użytkowników pojazdów do krótszego pozostawiania aut w obszarze SPP."

Zmiany w olsztyńskiej SPP będą wprowadzone dwuetapowo. Od lutego 2020 roku, w związku z podniesieniem opłat – przykładowo za pierwszą godzinę postoju zapłacimy 3 zł (dotychczas 2,5 zł), a w przypadku abonamentu miesięcznego za korzystanie SPP 150 zł (dotąd 100 zł). Szczegóły dotyczące zmian w opłatach znajdziesz TU: stawki opłat w SPP od 01.02.2020 do 30.06.2020

Poza wysokością opłat zmiany nastąpią w samym obszarze SPP. Najistotniejsza to zastąpienie dotychczasowej podstrefy żółtej (Z) podstrefą czerwoną (C). W skrócie: od lutego 2020 roku będą obowiązywały zamiast dotychczasowych trzech podstref: C (czerwona), Z (żółta) oraz T (zielona) – dwie: C (czerwona) oraz T (zielona).

Zmiana dotyczy także opłaty za postój w strefie bez ważnego biletu. Dotychczas opłata ta wynosiła 30 zł jeśli kierowca uiścił ją w ciągu siedmiu dni od zdarzenia i 50 zł powyżej siedmiu dni. Od 1 lutego 2020 roku będzie to odpowiednio 50 i 100 zł. Ponadto zmieni się czas obowiązywania SPP – obecnie obowiązuje od poniedziałku do czwartku w godz. 8-16, a w piątki 8-15. Od 1 lutego 2020 roku czas zostanie ujednolicony - poniedziałek-piątek 8-17.

Drugi etap zmian zostanie wprowadzony od lipca 2020 roku i polegać będzie na podniesieniu opłat za parkowanie - za pierwszą godzinę postoju 3,9 zł, a w przypadku abonamentu miesięcznego w SPP 250 zł. Cennik znajdziesz TU: stawki opłat w SPP od 01.07.2020

Planowane doposażenie parkomatów o pewne elementy pozwoli  na opłacenie postoju kartą płatniczą czy dokonywanie opłaty dodatkowej w parkomacie.


Obszar SPP zostanie również rozszerzony o dodatkowe ulice: Kromera, Żarskiej, Konopnickiej, Jagiełły oraz parking przy hali Urania.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE