Olsztyn. Nowe molo nad jeziorem Ukiel gotowe. Zobaczcie, jak się prezentuje! [ZDJĘCIA]

2022-05-16 14:16

Zakończyła się warta ok. 3,76 mln złotych budowa nowego pomostu na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel w Olsztynie. Wkrótce będą mogli z niego korzystać mieszkańcy Olsztyna oraz turyści.

Powstało około ćwierć wieku temu. Molo nad jeziorem Ukiel zostało niedawno niemal całkowicie rozebrane i zbudowane od podstaw. Wszystko po to, by można było z niego korzystać jak najbezpieczniej.

- Podczas prac odnowiona została część stalowych pali, które były wsparciem dawnej konstrukcji - mówi dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Krzysztof Śmieciński. - Wysłużone, drewniane pale zostały zastąpione 36 sztukami nowych, stalowych. Poza tym wymieniony został pokład pomostu na trwałą, dębową i modrzewiową konstrukcję.

To główna część zadania. Zostanie ona jednak jeszcze uzupełniona o dodatkowe elementy.

- Zamontowane zostaną lunety i lornetek, by umożliwić zdalną obserwację przyrody i gatunków cennych przyrodniczo wokół jezior Ukiel i Zgniłek - mówi dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich, Justyna Sarna-Pezowicz. - Ma to zmniejszyć oddziaływanie człowieka na tereny bytowania cennych gatunków. Poza tym ma powstać mobilna aplikacja z materiałami dydaktycznymi i wirtualnej ścieżki, która prowadzić będzie wyznaczoną trasą w południowej części korytarza ekologicznego Las Miejski-jez. Ukiel.

Na terenie wokół jez. Ukiel będą łącznie cztery stanowiska z lunetami i lornetkami: na molo, na tarasie nad wypożyczalnią sprzętu pływającego oraz w obiektach przy ul. Sielskiej i Olimpijskiej.

- Urządzenia powinny działać od następnego tygodnia - informuje Zbigniew Szymula z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie. - Przez pięć lat będzie można korzystać z nich bezpłatnie.

Lot nad rondem w Chorzowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE