Wważna inwestycja w kilka miesięcy

i

Autor: materiał organizatora W CRS Ukiel powstanie nowe molo

Olsztyn: nowe molo jeszcze przed sezonem [AUDIO]

2021-12-29 15:51

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego gotowe ma być nowe molo w CRS Ukiel. Zastąpi ono ponaddwudziestoletnią konstrukcję. I to niejedyna inwestycja na najbliższe miesiące w tej okolicy.

Jasnowidz Krzysztof Jackowski przewiduje przyszłość dla Olsztyna w 2022 roku

Nowe molo w popularnym miejscu

Budowa nowego molo oraz uzupełnienie oferty turystycznej to jedno z przedsięwzięć, jakie będą w najbliższych miesiącach realizowane nad jeziorem Ukiel. Wzmocnione zostaną także brzegi akwenu w pobliżu Słonecznej Polany.

Powstanie nowoczesnej infrastruktury nad jez. Ukiel spowodowało wzrost zainteresowania tym obszarem ze strony mieszkańców, ale także gości odwiedzających Olsztyn. To wiąże się także ze zwiększoną presją człowieka na cenny przyrodniczo obszar. Wśród najważniejszych elementów projektu jest przebudowa mola przy plaży miejskiej tak, by utworzyć punkt widokowo-obserwacyjny. Powstanie całkowicie nowa konstrukcja w miejsce dotychczasowej, która liczy już niemal ćwierć wieku. Unia Europejska finansuje to zadanie w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych – mówi Marta Bartoszewicz z olsztyńskiego ratusza.

Poza tym zostaną umocnione brzegi przy Słonecznej Polanie, by uniemożliwić spływanie gruntów do jeziora. Zaplanowano zakup lunet i lornetek, by umożliwić zdalną obserwację przyrody i gatunków cennych przyrodniczo wokół jezior Ukiel i Zgniłek. Efektem ma być również powstanie mobilnej aplikacji z materiałami dydaktycznymi i wirtualnej ścieżki, która prowadzić będzie wyznaczoną trasa w południowej części korytarza ekologicznego Las Miejski-jez. Ukiel.

Posłuchaj: o nowym molo w CRS Ukiel mówi Marta Bartoszewicz z olsztyńskiego ratusza

Zdążyć przed startem sezonu

Zaplanowane prace mają być zrealizowane do końca kwietnia, czyli jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego.

Ponad milion osób każdego roku odwiedza Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel. Wkrótce zostaną zrealizowane kolejne działania, by poprawić infrastrukturę, a jednocześnie odciążyć przyrodę.

QUIZ: Największe dramy 2021 roku

Pytanie 1 z 12
Pewna gwiazda napisała na Twitterze, że nie zamierza się szczepić przeciwko COVID-19, ponieważ kolega jej kuzyna został po szczepieniu impotentem. Tę informację zdementował minister zdrowia kraju, w którym rzekomy mężczyzna mieszka. O kim mowa?

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE