Olsztyn-Gutkowo: Prace na linii kolejowej idą pełną parą [ZDJĘCIA]

2020-01-28 9:40

Postępują prace na linii kolejowej Olsztyn-Gutkowo. Na 1,5 kilometra jest już nowy tłuczeń i podkłady. Wiosną zaczną się też roboty przy nowych przystankach w Olsztynie. Dzięki inwestycji znacząco poprawi się dostęp mieszkańców Olsztyna i regionu do kolei. Zobacz najnowsze zdjęcia z budowy!

Prace na linii kolejowej nr 220 trwają od września 2019 roku. Inwestycja da mieszkańcom więcej możliwości podróży koleją.

– Dzięki inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. znacząco poprawi się mieszkańcom Olsztyna dostęp do kolei. Olsztyn Likusy przy ul. Bałtyckiej, Olsztyn Redykajny przy ul. Hozjusza oraz dodatkowy peron na istniejącym przystanku Olsztyn Śródmieście zapewnią wygodniejszy dojazd do pracy i szkół z sąsiednich gmin. Nowością będzie także trzeci nowy przystanek – Olsztyn Szkoła, który powstanie w pobliżu Zespołu Szkół Elektronicznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz kompleksu wypoczynkowo-rekreacyjnego przy największym olsztyńskim jeziorze Ukiel – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Nowe obiekty zaoferują podróżnym dobrą obsługę. Wysokie na 76 cm perony pozwolą wygodnie wsiadać do pociągów. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie umożliwią bezpieczne poruszanie się także po zmroku. Udogodnieniem będą również nowe ławki, wiaty i czytelna informacja pasażerska. Zamontowane zostaną także udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się: pochylnie, prowadnice i ścieżki dotykowe.

Przez bezpieczny tunel dostaniemy się na Plażę Miejską


Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., wyższy poziom bezpieczeństwa zapewni tunel pieszo-rowerowy na ul. Jeziornej, który zastąpi przejście w poziomie szyn. Będzie to komfortowa przeprawa pozbawiona barier architektonicznych dla osób, które zechcą odwiedzić olsztyńską Plażę Miejską od strony ul. Bałtyckiej. Nowe tory i rozjazdy zapewnią sprawny przejazd pociągiem. Pociągiem szybciej będzie można dostać się m.in. z osiedli Redykajny, Likusy i Gutkowo do centrum miasta. Budowa mijanki w obrębie przystanku Olsztyn Likusy poprawi przepustowość trasy.

Projekt pn. „Prace na linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn – Gutkowo” zrealizowany będzie ze środków budżetowych. Wartość prac to 66,1 mln zł netto. Zakończenie inwestycji planowane jest w III kwartale 2020 roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE