Olsztyn: Gdzie stanie rzeźba "Macierzyństwo"? Można wysyłać propozycje miejsc

2021-01-26 8:32
Olsztyn: Gdzie stanie Macierzyństwo? Można wysyłać propozycje
Autor: UM Olsztyn Olsztyn: Gdzie stanie "Macierzyństwo"? Można wysyłać propozycje

Jedna z najbardziej charakterystycznych rzeźb z Olsztyna zmieni swoją lokalizację. Nowe miejsce, w którym stanie figura "Macierzyństwo", będą mogli wybrać mieszkańcy miasta. Gdzie można przesyłać swoje propozycje? Szczegóły w artykule.

W stolicy Warmii i Mazur są dwie rzeźby zatytułowane "Macierzyństwo". Jedna stoi na pl. Jana Pawła II przed ratuszem, natomiast druga - odpowiednio zabezpieczona - przed niedawno rozebranym hotelem. Autorem obu odlewów z brązu jest Kazimierz Zieliński. W twórczości artysty najważniejsze miejsce zajmował akt kobiecy - to był główny motyw jego zainteresowań. Najważniejsze z prac Zielińskiego można oglądać m.in. w Kopenhadze, Warszawie i właśnie w naszym mieście. Olsztyńskie rzeźby powstały w 1978 roku.

- Chcemy wybrać najbardziej odpowiednie miejsce dla tej pracy - mówi dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna, Gabriela Konarzewska. - Dlatego zachęcamy mieszkańców, by włączyli się w przedsięwzięcie i zaproponowali najlepsze, według nich, lokalizacje.

Propozycje miejsc, w których mogłaby stanąć rzeźba "Macierzyństwo" prosimy przesyłać do 5 lutego (piątek) pod adres e-mail Miejskiego Konserwatora Zabytków - mkz@olsztyn.eu. Lokalizacje zostaną sprawdzone m.in. pod względem własności gruntu oraz przebiegu podziemnych sieci - co ma wpływ na możliwość umiejscowienia obiektu. Następnie - w internetowej sondzie - mieszkańcy będą mogli wskazać konkretną lokalizację.

Swoją propozycję mają także służby miejskie. To wynik analizy licznych wariantów docelowej lokalizacji rzeźby.

- Według nas najlepszym miejscem jest zieleniec nad Łyną, w obrębie Parku Podzamcze - mówi Miejski Konserwator Zabytków, Anna Bobko. To obszar pomiędzy ulicami Nowowiejskiego oraz Wyzwolenia, po północnej stronie Mostu Młyńskiego, wzdłuż ciągu pieszego prowadzącego w kierunku zabytkowych wiaduktów kolejowych. Dodatkowym atutem tego miejsca jest bezpośrednie sąsiedztwo placu zabaw. - O naszej propozycji zadecydował ponadto potencjał ekspozycyjny miejsca dla rzeźby – dodaje Anna Bobko.

Trzeba też pamiętać, że na terenie Parku Podzamcze znajduje się szereg rzeźb wykonanych przez lokalnych artystów. "Macierzyństwo" dołączyłoby tym samym do wyjątkowego zespołu dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej.

Atak zimy. Białystok 6 rano
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE