Olsztyn będzie finansował procedurę in vitro. Ile par skorzysta z programu?

i

Autor: Canva Olsztyn będzie finansował procedurę in vitro. Ile par skorzysta z programu?

Rodzina

Olsztyn będzie finansował procedurę in vitro. Ile par skorzysta z programu?

2023-03-30 9:27

Olsztyn będzie finansował procedurę in vitro. W bieżącym roku na realizację zadania w budżecie miasta zostało zarezerwowanych 200 tys. złotych. Identyczna kwota ma zostać przeznaczona w roku 2024. To pozwoliłoby na objęcie programem 33 par w każdym z lat. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Program in vitro jest niezwykle istotnym krokiem w kierunku pomocy parom, które bezskutecznie starają się o dziecko. Działania zmierzające do rozpoczęcia jego realizacji rozpoczęły się w minionym roku.

- Będą mogły z niego skorzystać kobiety w wieku między 25. a 40. rokiem życia – mówi zastępca prezydenta Olsztyna Ewa Kaliszuk. - Kierujemy zadanie do par, które wyczerpały wszelkie inne możliwości, by mieć potomstwo, przeszły też odpowiednie badania. Dodatkowo uczestnicy programu będą mogli skorzystać z indywidualnego poradnictwa psychologicznego.

Opracowany wówczas - na zlecenie miasta - program uzyskał pozytywną opinię Prezesa Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji. Jednocześnie w przesłanej opinii zostały zawarte uwagi dotyczące poszczególnych elementów programu, które zostały uwzględnione i do niego wprowadzone.

- Realizatorzy programu polityki zdrowotnej zostaną wyłonieni w drodze konkursu ofert - mówi dyrektor wydziału zdrowia i polityki społecznej - Sylwia Rębiszewska-Piątek.

W bieżącym roku na realizację zadania w budżecie miasta zostało zarezerwowanych 200 tys. złotych. Zgodnie z zapisami identyczna kwota ma zostać przeznaczona w roku 2024. To pozwoliłoby na objęcie programem 33 par w każdym z lat.

Zgodnie z danymi Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii niepłodność dotyczy bezpośrednio nawet 1,5 mln polskich par, co stanowi około 20 proc. społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym.

Pieniądze to nie wszystko Marek Budzisz
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE