Ogromny rój pszczół na olsztyńskiej starówce! Niesamowity widok [ZDJĘCIA]

2022-05-20 8:29

Dzień przed Światowym Dniem Pszczół na olsztyńskiej starówce podziwiać można było niesamowity widok. Królowa pszczół wleciała pod parasol ogródkowy, a w ślad za nią tysiące pszczół. Na miejsce wezwano pszczelarza, który zwabił owady do przenośnego ula.

W piątek (20 maja) obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem tego święta jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Warto pamiętać, że pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia.

Ogromny rój pszczół na olsztyńskiej starówce! Niesamowity widok

W Olsztynie pszczoły najwyraźniej postanowiły świętować już dzień wcześniej. W czwartkowe popołudnie wybrały się całą paczką na starówkę. Zdjęcia tego niesamowitego widoku zostały opublikowane na Facebooku "Starówka Olsztyn". — Królowa pszczół szuka domu, a wraz z nią cały rój. Uważajcie na siebie i pamiętajcie, pszczoły nie atakują jeśli nie są atakowane — czytamy we wpisie.

Podobna sytuacja miała miejsce rok temu na parkingu jednostki straży pożarnej w miejscowości Kędzierzyn-Koźle. Tam wielki rój pszczół obsiadł samochody. O szczegółach możesz przeczytać w naszym materiale: Wielki RÓJ PSZCZÓŁ zaatakował samochody! Interweniowali strażacy [ZDJĘCIA]

Jak zachować się w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie należy samodzielnie usuwać roju lub gniazda. Nie powinniśmy się też zbliżać do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym lub opuścić pomieszczenia, w których znajdują się owady. Pod żadnym pozorem nie należy drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnymi przedmiotami, spryskiwanie wodą lub środkami owadobójczymi. Należy natomiast ostrzec osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów o ich obecności.

Wskazane jest skorzystanie z usług firm specjalizujących się w dezynsekcji. W niektórych przypadkach takie interwencje przeprowadzają również sami strażacy. Dotyczy to sytuacji, gdy istnieje zagrożenie ze strony owadów błonkoskrzydłych w obiektach, w których przebywają grupy dzieci oraz osoby o ograniczonej zdolności do poruszania się tj. żłobkach, przedszkolach, szkołach, internatach, obiektach kolonijnych, szpitalach, ośrodkach zdrowia, przychodniach lekarskich itp.

Ostróda. Autobus miejski potrącił rowerzystkę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE