Ogromny rój pszczół na olsztyńskiej starówce! Niesamowity widok [ZDJĘCIA]

2022-05-20 8:29

Dzień przed Światowym Dniem Pszczół na olsztyńskiej starówce podziwiać można było niesamowity widok. Królowa pszczół wleciała pod parasol ogródkowy, a w ślad za nią tysiące pszczół. Na miejsce wezwano pszczelarza, który zwabił owady do przenośnego ula.

W piątek (20 maja) obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem tego święta jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Warto pamiętać, że pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia.

Ogromny rój pszczół na olsztyńskiej starówce! Niesamowity widok

W Olsztynie pszczoły najwyraźniej postanowiły świętować już dzień wcześniej. W czwartkowe popołudnie wybrały się całą paczką na starówkę. Zdjęcia tego niesamowitego widoku zostały opublikowane na Facebooku "Starówka Olsztyn". — Królowa pszczół szuka domu, a wraz z nią cały rój. Uważajcie na siebie i pamiętajcie, pszczoły nie atakują jeśli nie są atakowane — czytamy we wpisie.

Podobna sytuacja miała miejsce rok temu na parkingu jednostki straży pożarnej w miejscowości Kędzierzyn-Koźle. Tam wielki rój pszczół obsiadł samochody. O szczegółach możesz przeczytać w naszym materiale: Wielki RÓJ PSZCZÓŁ zaatakował samochody! Interweniowali strażacy [ZDJĘCIA]

Jak zachować się w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie należy samodzielnie usuwać roju lub gniazda. Nie powinniśmy się też zbliżać do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym lub opuścić pomieszczenia, w których znajdują się owady. Pod żadnym pozorem nie należy drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnymi przedmiotami, spryskiwanie wodą lub środkami owadobójczymi. Należy natomiast ostrzec osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów o ich obecności.

Wskazane jest skorzystanie z usług firm specjalizujących się w dezynsekcji. W niektórych przypadkach takie interwencje przeprowadzają również sami strażacy. Dotyczy to sytuacji, gdy istnieje zagrożenie ze strony owadów błonkoskrzydłych w obiektach, w których przebywają grupy dzieci oraz osoby o ograniczonej zdolności do poruszania się tj. żłobkach, przedszkolach, szkołach, internatach, obiektach kolonijnych, szpitalach, ośrodkach zdrowia, przychodniach lekarskich itp.

Ostróda. Autobus miejski potrącił rowerzystkę