Oglądałeś Drakulę? To miejsce może przerazić Cię ilością nietoperzy [ZDJĘCIA]

2020-02-18 8:37

Nietoperze są jednymi z najbardziej fascynujących zwierząt na Ziemi. Niektórzy wciąż kojarzą je z krwiożerczymi wampirami. Ale to jedna wielka pomyłka! Wiedzą to pracownicy Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej, którzy postanowili policzyć zimujące nietoperze. Padł kolejny rekord! Naliczono ich prawie dwa razy więcej niż w roku ubiegłym.

Nietoperze od zawsze budziły w ludziach lęk i zainteresowanie. Kojarzono je z nieczystymi siłami i demonami. Niektórzy wciąż myślą, że żywią się one krwią. Wielu z nas zapewne zastanawia się, co łączy je z wampirami. - Porównanie do wampira? Pomyłka! Wykluczone! Należy wziąć pod uwagę fakt, że nikt nie wie dokładnie, jak wygląda wampir. Gdyby to był tylko przystojny arystokrata Dracula... W większości przypadków wampiry wyglądają okropnie – ich filmowe wizerunki przyrównywane są do „starej, mokrej gąbki”. Skąd więc skojarzenie z nietoperzem? (...) To zapewne ludzka fantazja, bo nietoperze nawet nie ssą krwi, jak to robią wampiry w horrorach. Jednak w strefie tropikalnej Ameryki Środkowej i Południowej żyją trzy gatunki nietoperzy, nazywane wampirami, gdyż odżywiają się krwią. - czytamy w publikacji Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy.

Mimo że obserwowanie ptaków to codzienność, to śledzenie nietoperzy wciąż robi na nas wrażenie. Na Warmii i Mazurach pracownicy Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej wraz z przyrodnikami Grzegorzem Błachowskim i Pawłem Augustynowiczem wyruszyli w teren celem policzenia zimujących nietoperzy. Skontrolowano 41 piwnic-ziemianek oraz 6 schronów w Puszczy Rominckiej i okolicach. I padł kolejny nietoperzowy rekord - naliczono aż 633 hibernujące osobniki! To prawie dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. 

Nietypowe gatunki nietoperzy zimują na Warmii i Mazurach

Spośród 633 nietoperzy naliczonych w tym roku, aż jedna trzecia to mopki zachodnie – gatunek szczególnie cenny w skali całej Europy. Drugim najczęstszym nietoperzem jest mroczek pozłocisty – związany ze strefą borealną. Dla obu tych gatunków Puszcza Romincka jest jednym z najważniejszych zimowisk w Polsce. Oprócz nich, w piwniczkach regularnie obserwowane są gacki brunatne, nocki rude i nocki Natterera. A od 2019 roku także pojedyncze osobniki nocka Brandta – dotąd nie notowane na terenie naszego Parku.

Nietoperze w Polsce. Wciąż wzbudzają niepokój?

Pytanie 1 z 1
Czy nietoperze wkręcają się we włosy?

Nietoperze są jednym z najbardziej zagrożonych gatunków

Wszystkie krajowe gatunki nietoperzy podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Nie wolno ich płoszyć, niepokoić, niszczyć miejsc ich rozrodu i zimowania. Jeśli spotkamy hiberującego nietoperza, nie dotykajmy go i ograniczmy czas naszego przebywania w tym miejscu. Wybudzony z zimowego snu, może tego nie przeżyć. 

Nietoperze to jedne z najbardziej zagrożonych ssaków na Ziemi. Jednocześnie są bardzo pożyteczne - zjadają owady nocne, na które nie polują dzienne ptaki. Jeden nocek rudy w ciągu nocy potrafi zjeść aż 500 komarów. Warto zatem je chronić.