Odnaleziono SKARB DENARÓW KAROLIŃSKICH. To pierwsze takie znalezisko w Polsce!

2021-05-05 14:12
Gmina Biskupiec. Odnaleziono SKARB DENARÓW KAROLIŃSKICH. To pierwsze takie znalezisko w Polsce!
Autor: pexels.com/ zdjęcie ilustracyjne Gmina Biskupiec. Odnaleziono SKARB DENARÓW KAROLIŃSKICH. To pierwsze takie znalezisko w Polsce!

Detektoryści z Biskupca odkryli skarb denarów karolińskich. Jak się okazało, znalezisko od wielu miesięcy było tajemnicą ze względu na prowadzone badania. Oficjalną informację na ten temat Muzeum w Ostródzie podało dopiero teraz za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Województwo warmińsko-mazurskie to kopalnia skarbów. Dopiero co informowaliśmy o wydobyciu pod Olsztynem nagiego miecza grunwaldzkiego z pełnym osprzętem, a już przychodzimy z kolejną dobrą wiadomością. Tym razem w powiecie nowomiejskim na terenie gminy Biskupiec odnaleziony został skarb denarów karolińskich. - Z ogłoszeniem tej bardzo dobrej wiadomości czekaliśmy od kilku miesięcy. W listopadzie 2020 r. rozpoczęliśmy badania wielokulturowego stanowiska archeologicznego na terenie gm. Biskupiec. Ich efektem jest odkrycie pierwszego na terenie naszego kraju skarbu denarów karolińskich, znaleziska wyjątkowego w skali Europy Środkowej i Wschodniej. Zespół liczy aktualnie 118 monet i ich fragmentów, denarów cesarza Ludwika Pobożnego (814-840) i króla Karola Łysego (840-877) - podaje Muzeum w Ostródzie.

Niebawem zabytki mają zostać poddane szczegółowym analizom. Zanim to jednak nastąpi, Muzeum w Ostródzie planuje przygotować ich prezentację podczas ostródzkiej Nocy Muzeów. Będzie połączona z komentarzem kierownika badań - Łukasza Szczepańskiego, archeologa z Muzeum w Ostródzie.

Festiwal Smaków Food Trucków Olsztyn 1-3 maja 2021 CRS Ukiel

- W tym miejscu pragniemy podziękować przedstawicielom Stowarzyszenia Detektorystycznego "Gryf" - odkrywcom i zaangażowanym w jego badania wolontariuszom. To oni po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zlokalizowali nowo odkryte stanowisko i niezwłocznie powiadomili o tym odpowiednie służby - czytamy na profilu facebookowym muzeum.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE