Obchody 11 listopada w Olsztynie. Co będzie się działo? Zobacz plan Święta Niepodległości

i

Autor: Unsplash Obchody 11 listopada w Olsztynie. Co będzie się działo? Zobacz plan Święta Niepodległości

Obchody 11 listopada w Olsztynie. Co będzie się działo? Zobacz program Święta Niepodległości

2021-11-10 13:37

Narodowe Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych polskich świąt. Jak co roku w Olsztynie nie zabraknie okazji, by radować się z odzyskanej państwowości. Szczegółowy program uroczystości oraz wydarzeń, które odbędą się 11 listopada w Olsztynie, znajdziesz poniżej.

W tym roku mijają 103 lata, odkąd Polska wróciła na mapy Europy i świata. Instytucje samorządowe, kultury, organizacje pozarządowe przygotowały w stolicy Warmii i  Mazur szereg aktywności, które pozwolą mieszkańcom radować się z tego dnia.

Obchody 11 listopada w Olsztynie. Co będzie się działo? Zobacz plan Święta Niepodległości

Wojewódzkie Obchody 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości odbędą się na pl. Solidarności. O 12:15 kolumny kompanii honorowych i pocztów sztandarowych mają wyruszyć sprzed bazyliki św. Jakuba. Uroczystości przed pomnikiem Wolności Ojczyzny na pl. Solidarności mają się zacząć ok. 12:40. Będą okolicznościowe wystąpienia, apel pamięci, salwa honorowa i złożenie wieńców. Między 12:00 a 15:00 będzie można oglądać sprzęt służb mundurowych, a wojskowi będą częstować grochówką. O 14:00 w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim (sala 52) odbędzie się koncert Orkiestry Wojskowej z Giżycka oraz zostaną wręczone odznaczenia państwowe.

ALICJA w ESKA Live. Tego koncertu nie możecie przegapić!

Świętowanie odzyskania niepodległości będzie mieć w Olsztynie nie tylko charakter oficjalny. Co jeszcze zaplanowano na 11 listopada?

Miejska Biblioteka Publiczna

W filiach MBP odbywać się będą zajęcia plastyczne, lekcje biblioteczne, konkurs.

  • filia nr 5 i filia nr 6 – konkurs recytatorski przeznaczony dla czytelników naszych bibliotek;
  • filia nr 9 – możliwość organizacji lekcji bibliotecznej w placówce edukacyjnej (przedszkola) o tematyce patriotycznej. Więcej informacji: tel. 89 533 20 75, e-mail: [email protected];
  • Abecadło – biblioteka zaprasza po zestawy plastyczne do wykonania biało-czerwonych kotylionów. Odbiór osobisty w filii nr 10 (al. Piłsudskiego 16);
  • Planeta 11 – o godz. 13.00 zapraszamy do wysłuchania audycji "Przystanek Planeta" w Radiu UWM FM - 95,9 fm lub online.

Miejski Ośrodek Kultury

  • 12:00 wystawa "Samochody Pana Mościckiego" (Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały), wernisaż wystawy zabytkowych i reprezentacyjnych samochodów z okresu międzywojennego. Do Zajezdni trolejbusowej wjadą trzy limuzyny marki Packard, pochodzące z lat 1928-1931 oraz Buick z 1928 roku. Do tego kilka amerykańskich motocykli, które w okresie II Rzeczpospolitej również były użytkowane na polskich drogach;
  • 17:00 koncert "Pieśni dla Niepodległej" (Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3), Zespół Wokalny "Moderato" w repertuarze polskich pieśni żołnierskich i biesiadnych.

Olsztyński Teatr Lalek - 19:00 spektakl "Lot" (ul. Głowackiego 17; inne terminy w tym tygodniu to 13 i 14 listopada), Spektakl inspirowany jest życiorysem Janiny Lewandowskiej, jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu. Monodram oparty jest na narracji plastycznej, w której wykorzystane zostały m. in. lalki hybrydowe.

IV Olsztyński Bieg Niepodległości - start o 11:11 na terenie Centrum Rekreacyjno Sportowego Ukiel. Około 550 biegaczy wystartuje na dwóch dystansach: 5 i 10 km. Trasa będzie wieść terenem CRS Ukiel oraz ul. Sielską od Zatoki Miłej do ul. Schumana i dalej do Ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Więcej na ten temat przeczytasz także w artykule: Olsztyński Bieg Niepodległości. Ważne informacje na czwartek

Regaty z okazji Dnia Niepodległości - start o 11:11, przystań Warmia, ul. Żeglarska 6. Przystań Warmia i Yacht Klub Polski Olsztyn organizują regaty w klasach DZ i Open.

Quiz patriotyczny. Czy jesteś prawdziwym POLAKIEM?

Pytanie 1 z 10
W którym roku została uchwalona konstytucja 3 maja?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE