Nowy termin wakacji 2024? To byłaby prawdziwa rewolucja. MEiN komentuje pomysł

i

Autor: Unsplash Nowy termin wakacji 2024? To byłaby prawdziwa rewolucja. MEiN komentuje pomysł

Edukacja

Nowy termin wakacji 2024? To byłaby prawdziwa rewolucja. MEiN komentuje pomysł

2023-07-03 14:53

Nowy termin wakacji w szkołach to pomysł branży turystycznej. Wakacyjny odpoczynek miałby zostać rozłożony na cztery turnusy dla poszczególnych województw, wzorem ferii zimowych. Czy Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecyduje się na tak rewolucyjne zmiany? Jest komentarz rzeczniczki. Szczegóły w materiale poniżej.

Termin rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego określa specjalny kalendarz przygotowywany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zgodnie z przepisami rozpoczęcie roku szkolnego przypada na pierwszy powszedni dzień września. Jeżeli jednak wypada on w piątek, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po 1 września. Ostatnie lekcje w szkołach odbywają się natomiast w piątek po 20 czerwca. Pojawił się jednak pomysł zmiany terminu wakacji.

Nowy termin wakacji w szkołach. Czy MEiN planuje wprowadzić zmiany?

Branża turystyczna, a dokładniej Stowarzyszenie Gmin Górskich RP, chce rozłożenia wakacji na turnusy dla poszczególnych województw, wzorem ferii zimowych. Ich zdaniem wypoczynek mógłby być przedłużony o dwa tygodnie w czerwcu i dwa tygodnie we wrześniu. A co na to Ministerstwo Edukacji i Nauki?

Pomysł wprowadzenia nowego terminu wakacji skomentowała rzeczniczka MEiN, Adrianna Całus-Polak. – Kalendarz roku szkolnego jest dostosowany do wymagań podstawy programowej realizowanej w szkołach, tzn. ustalona prawem liczba dni dydaktycznych zapewnia szkole (nauczycielom i uczniom) możliwość realizacji programu nauczania w zakresie poszczególnych przedmiotów – zwraca uwagę. – Biorąc pod uwagę terminy związane m.in. z egzaminami ósmoklasisty, maturalnymi, zawodowymi, rekrutacją do szkół i placówek, klasyfikowaniem i promowaniem uczniów, urlopami nauczycieli, MEiN nie rozważa zmiany organizacji roku szkolnego – dodaje rzeczniczka MEiN.

Nowy termin wakacji korzystny dla branży turystycznej

Szef Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń uważa, że rozłożenie wakacji na turnusy dla poszczególnych województw byłoby z korzyścią nie tylko dla branży hotelarskiej, ale i dla samych turystów. Zwraca on uwagę, że np. ceny za usługi hotelarskie poszłyby w dół, a popularne atrakcje turystyczne byłyby mniej oblegane.

– To korzystne działania dla branży, ale to wymaga prowadzenia poważnych rozmów na szczeblu ministerialnym i przedstawienia konkretnych analiz – powiedział Biedroń.

Zwraca on uwagę, że rozłożenie wypoczynku na poszczególne województwa idealnie sprawdza się w przypadku ferii zimowych. Podzielenie z kolei letniego wypoczynku funkcjonuje z powodzeniem z kolei w innych krajach europejskich.

Hity z kartkówek i sprawdzianów. Tak uczniowie walczą o oceny na koniec roku szkolnego

Kortowiada 2023. Kolorowa Parada Wydziałów przeszła ulicami Olsztyna
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE