Nowy rozkład jazdy pociągów Intercity na Warmii i Mazurach. Będzie całoroczny pociąg do Zakopanego

i

Autor: Monika Smolik

podróże

Nowy rozkład jazdy pociągów Intercity na Warmii i Mazurach. Będzie całoroczny pociąg do Zakopanego

2023-11-25 13:52

Od 10 grudnia będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy pociągów Intercity. Na Warmii i Mazurach również szykują się zmiany. Będzie m.in. bezpośredni, całoroczny pociąg do Zakopanego. Wciąż kursować będzie 18 par pociągów całorocznych. Więcej informacji na ten temat w poniższym artykule.

Nowy rozkład jazdy PKP. Kursować będzie 18 par pociągów całorocznych

W nowym rocznym rozkładzie jazdy liczba połączeń do i z Olsztyna nie ulegnie zmianie. Nadal kursować będzie 18 par pociągów całorocznych. Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego będą mieli do dyspozycji 8 par połączeń do Warszawy, 2 - do Białegostoku, 6 - do Trójmiasta, 5 - do Szczecina, 4 - do Poznania, 2 - do Wrocławia. Pomimo zakończenia remontu linii kolejowej nr 3, PKP Intercity pozostawiło pociąg IC Brda relacji Bydgoszcz-Warszawa przez Iławę, zapewniając poranne połączenie do stolicy dla mieszkańców Iławy i Działdowa oraz wieczorne połączenie powrotne.

Od 22 grudnia wrócą bezpośrednie całoroczne połączenia do Zakopanego. Mieszkańcy Iławy i Działdowa będę mogli dojechać do stolicy Tatr pociągami TLK Małopolska i TLK Karpaty. Dotychczas, ze względu na prace modernizacyjne prowadzone na trasie Kraków – Zakopane, bezpośrednio pociągiem pod Tatry można było dojechać tylko w wakacje oraz ferie zimowe, a w pozostałym okresie korzystając z zastępczej komunikacji autobusowej od i do Krakowa.

W nowym rozkładzie jazdy, który będzie obowiązywał od 10 grudnia, uwzględniono zmiany, które mają zapewnić optymalne kursowanie pociągów na podczas modernizacji linii kolejowych.

Trwa modernizacja linii kolejowych. Na niektórych trasach będzie obowiązywała komunikacja zastępcza

Zarządca infrastruktury będzie kontynuował remont na linii kolejowej 38 na odcinku Ełk – Korsze, skutkujący przerwą w ruchu. Na trasie Olsztyn Główny – Kętrzyn – Giżycko wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. Obejmie ona pociągi IC Mamry oraz IC Warmia. Kontynuowana będzie również jazda trasą okrężną przez Szczytno i Pisz pociągów IC Rybak i TLK Biebrza. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na marzec 2026 r. Do czerwca 2024 r. kontynuowana będzie także modernizacja stacji Warszawa Zachodnia. Część pociągów nadal będzie obsługiwała stację Warszawa Gdańska, zamiast Warszawy Centralnej lub będzie kursowała w skróconej relacji do i z Warszawy Wschodniej.

Od 10 grudnia PKP Intercity będzie zwiększało systematycznie liczbę połączeń, w których podróżni będą mogli wybrać miejsce ze schematu graficznego. Do 174 udostępnionych połączeń obsługiwanych składami wagonowymi z tą funkcją, dołączy kolejnych ponad 50. Graficzna rezerwacja miejsc pozwala wybrać konkretne miejsce w wagonie czy sprawdzić frekwencję w danym pociągu. Do niedawna funkcja ta była dostępna wyłącznie w spalinowych i elektrycznych zespołach trakcyjnych, które mają stałą liczbę miejsc siedzących. W 2023 r. przewoźnik zaczął wdrażać to rozwiązanie również dla połączeń obsługiwanych składami wagonowymi. Docelowo opcja wyboru miejsca ma być dostępna dla wszystkich połączeń krajowych przewoźnika.

Nowa stacja kolejowa w Warszawie. Otwarcie już za miesiąc

Dworzec Główny w Olsztynie rośnie w oczach. Stoi już metalowa konstrukcja budynku [ZDJĘCIA]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE