Nowy bon turystyczny na wakacje 2023. Dodatkowe pieniądze zamiast 500 plus?

i

Autor: Unsplash Nowy bon turystyczny na wakacje 2023. Dodatkowe pieniądze zamiast 500 plus?

Finanse

Nowy bon turystyczny na wakacje 2023. Dodatkowe pieniądze zamiast 500 plus?

2023-08-04 16:03

Nowy bon turystyczny to temat, który szczególnie interesuje rodziców przed wakacyjnymi wyjazdami. Czy w tym roku również będzie można skorzystać ze świadczenia? Pojawiają się coraz to nowe informacje. Rąbka tajemnicy o nowym bonie turystycznym uchylił pod koniec kwietnia minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. Teraz najnowsze informacje przekazał wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. O szczegółach przeczytasz w materiale poniżej.

Co z nowym bonem turystycznym? Czy jest plan wprowadzenia nowego bonu na wakacje 2023? Kto będzie mógł z niego skorzystać? Pojawia się wiele pytań. Niestety na ten moment żadne oficjalne decyzje w sprawie ewentualnego wprowadzenia bonu turystycznego nie zapadły. Wiadomo jednak, że prace trwają.

Nowy bon turystyczny w wakacje 2023. Minister turystyki podał szczegóły projektu

Nieco więcej na ten temat powiedział pod koniec kwietnia w programie "7 pytań o 7.07" w radiu RMF minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. – Nawet jeżeli ta nowa edycja będzie, ponieważ przedstawiliśmy pewną wersję, pomysł takiego rozwiązania Ministerstwu Finansów i ciągle negocjujemy jego kształt, to na pewno nie będzie taka forma, jak wyglądało to w ostatnich latach – przyznał minister.

Jak zdradził, nowy bon turystyczny miałby obowiązywać jedynie w wakacje, a nie przez cały rok, jak dotychczas. To jednak nie wszystko. – Pomysł, z którym się zwróciliśmy do Ministerstwa Finansów, zakłada poszerzenie wakacyjnej edycji programu 500 plus o pewną kwotę, w sytuacji, kiedy zainteresowany zamiast pobrania 500 plus, wybrałby formę bonu turystycznego. Tyle mogę powiedzieć, ale cały czas czekamy na konkretne ustalenia z Ministerstwem Finansów – wyjaśnił Bortniczuk. – Byłoby to takie 500 plus plus, pewna dodatkowa kwota pod warunkiem, że byłaby ona rzeczywiście w okresie wakacyjnym nakierowana na wypoczynek – dodał.

O nowy bon turystyczny zapytano także wiceministra finansów Artura Sobonia. – Nie ma obecnie żadnych ustaleń w tej sprawie. Analizujemy bardzo różne warianty w różnych obszarach, komunikowanie tego przez media nie najlepiej służy naszym interesom – powiedział w rozmowie z RMF FM.

Najnowsze informacje dotyczące wprowadzenia nowego bonu turystycznego przekazał wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej. Nie ma możliwości, żeby teraz przeznaczono 4 mld zł na takie wsparcie. Takiego programu na pewno nie będzie. Na tę chwilę trwają natomiast prace analityczne co do innej formy wspierania krajowej turystyki – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

ZUS podsumował program Polski Bon Turystyczny

Bon turystyczny obowiązywał od 1 sierpnia 2020 r. do końca marca 2023 r. Było to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Bonem można było płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Program cieszył się ogromną popularnością. Wspomógł nie tylko branżę turystyczną dotkniętą skutkami pandemii Covid-19, ale również rodziców. Z danych ZUS na temat programu Polski Bon Turystyczny wynika, że przez cały okres jego obowiązywania – od 1 sierpnia 2020 r. do 31 marca 2023 r. – zostało zrealizowanych ponad 5,5 mln transakcji na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł.

– Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i od początku cieszył się dużym zainteresowaniem. W ciągu pięciu pierwszych miesięcy dokonano prawie 365 tys. płatności bonami na łączną kwotę 240 mln zł. Rekordowy okazał się 2021 r., kiedy to w ciągu 12 miesięcy zrealizowano ponad 2,8 mln transakcji na łączną kwotę prawie 1,8 mld zł. W 2022 r. dokonano kolejnych 1,9 mln płatności bonami na łączną kwotę 960 mln zł. Podsumowując, przez cały okres obowiązywania programu zostało zrealizowanych ponad 5,5 mln transakcji na łączną kwotę niecałych 3,2 mld zł – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Najszybciej wyludniające się miasta w warmińsko-mazurskim [RANKING]

Hity Lata 2023 - te piosenki będą królować w te wakacje!
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE