Nowomiejski policjant pokonał koronawirusa. By pomóc innym, oddał swoje osocze [FOTO]

2020-05-22 9:45 agada
Policjant z KPP w Nowym Mieście Lubawskim wyzdrowiał z COVID-19 i oddał osocze
Autor: KPP Nowe Miasto Lubawskie Policjant z KPP w Nowym Mieście Lubawskim wyzdrowiał z COVID-19 i oddał osocze

Komendant nowomiejskiej policji, podczas pracy, zaraził się koronawirusem. Na szczęście udało mu się pokonać chorobę i wrócić do służby. Teraz, gdy wrócił do sił, jest tzw. „ozdrowieńcem” i postanowił wykorzystać tę sytuację w celu niesienia pomocy innym chorym na COVID-19. Komendant oddał swoje osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.

Policjant z Komendy Policji w Nowym Mieście Lubawskim wyzdrowiał z koronawirusa

Kilka tygodni temu funkcjonariusze z KPP w Nowym Mieście Lubawskim znaleźli się w trudnej sytuacji. Komendant jednostki insp. Jacek Drozdowski, w trakcie wykonywania zadań służbowych, zaraził się koronawirusem. Kilka tygodni musiał spędzić w szpitalnym izolatorium. Na szczęście wyzdrowiał. Teraz, gdy wrócił do sił, jest tzw. „ozdrowieńcem” i postanowił wykorzystać tę sytuację w celu niesienia pomocy innym chorym na COVID-19. Komendant oddał swoje osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.

Osocze ozdrowieńców może pomóc pacjentom zakażonym koronawirusem

Osocze ozdrowieńców może być podawane niektórym zakażonym pacjentom. Musi ono zawierać przeciwciała, które zneutralizują COVID-19. O samej możliwości wsparcia leczenia insp. Drozdowski dowiedział się jeszcze podczas pobytu w szpitalu. Sam już pokonał chorobę, są natomiast chorzy, których stan jest bardzo poważny i należy zrobić wszystko by im pomóc.

Jak i dlaczego warto oddać osocze?

- Osocze zbierane jest od osób, które wyzdrowiały, miały dwukrotny wynik negatywny podczas badania na obecność wirusa i przeszły kwarantannę. Wykorzystuje się je w przypadku osób w średnio ciężkim i ciężkim stadium choroby, które przebywają na oddziałach zakaźnych. Osocze z przeciwciałami pomaga przezwyciężyć ciężkie objawy choroby i dzięki temu daje szansę na uruchomienie układu odpornościowego danego pacjenta. - tłumaczy lek. Jarosław Zwierzyński spec. transfuzjologii klinicznej z RCKiK w Olsztynie.

Policja zachęca wszystkich „ozdrowieńców” do oddania osocza i niesienia pomocy innym. Na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie w zakładce „Osocze od ozdrowieńców” i „ Osocze-COVID-19” można znaleźć wszystkie potrzebne informacje na temat tego dlaczego i jak warto pomóc.

RCKiK w Olsztynie

  • tel. 668 015 577
  • 89 5260156 w. 152
  • 668 015 522
  • w godz. 7:00-14:00

W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin oraz miejsce jego pobrania.

Szpital w Łomży wraca do normalnej pracy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.