Nowoczesny rentgen na straży polsko-rosyjskiej granicy już działa [AUDIO]

2021-06-09 15:45 aka

Celnicy na przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo mają najnowocześniejsze i niezwykle skuteczne narzędzie do pracy. Urządzenie za 22 mln złotych działa 7 dni w tygodniu, 24h/dobę. Rentgen został zlokalizowany ok. 400 m od granicy państwa. Skaner służy do wykrywania nielegalnych towarów, materiałów wybuchowych, broni i skrytek w elementach konstrukcyjnych wagonów i kontenerów.

Najprzystojniejsi aktorzy z tureckich seriali. TOP10 | ESKA XD - Hotplota #24

Braniewscy celnicy uruchomili najnowocześniejszy w kraju skaner kolejowy. Ten bezinwazyjny i skuteczny sprzęt do kontroli ma być całkowicie bezpieczny dla otoczenia oraz obsługujących. Skaner służy do wykrywania nielegalnych towarów, materiałów wybuchowych, broni i skrytek w elementach konstrukcyjnych wagonów i kontenerów.

Dla Krajowej Administracji Skarbowej priorytetem, obok zapewnienia bezpieczeństwa finansowego naszego państwa, jest również zapewnienie bezpieczeństwa obywateli, ale także zwalczanie przestępczości gospodarczej, zapewnienie równych warunków konkurencji, wsparcie legalnie działającego biznesu. Prawidłowa, skuteczna realizacja takich zadań nie byłaby możliwa bez wykorzystania nowoczesnych metod kontroli. A do takich metod kontroli zdecydowanie należy zaliczyć wielkogabarytowe urządzenie rtg – mówi Szef KAS Magdalena Rzeczkowska.

Posłuchaj: o skanerze kolejowym w Braniewie mówi szef KAS Magdalena Rzeczkowska

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie Mariusz Pawłowski podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację inwestycji służbom i instytucjom. Podkreślił, ze bez wzajemnej współpracy posadowienie urządzenia w tak trudnej lokalizacji byłoby niemożliwe. Urządzenie za 22 mln złotych działa 7 dni w tygodniu, 24h/dobę.

-Skaner będzie służył do wykrywania nielegalnych towarów, materiałów wybuchowych, broni a w szczególności do wykrywania skrytek w elementach konstrukcyjnych wszystkich rodzajów wagonów towarowych i kontenerów. Jest to nowoczesny i skuteczny sprzęt, którego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa towarowego, zdrowia obywateli, uczciwej współpracy międzynarodowej a przede wszystkim sprawnej i efektywnej kontroli - mówi Marta Rosiak z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Posłuchaj: o działaniu nowoczesnego skanera kolejowego na przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo mówi Marta Rosiak z IAS w Olsztynie

Projekt budowy rentgena do prześwietlania pociągów formalnie został rozpoczęty w 2018 r., a rozmowy nt. posadowienia samego urządzenia odbywały się przy udziale przedstawicieli PKP, Urzędu Wojewódzkiego oraz Straży Granicznej. Ostatecznie skaner został zlokalizowany ok. 400 m od granicy państwa. 22 października 2019 r. Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie zawarła z wykonawcą umowę na roboty budowlane w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, a proces realizacji inwestycji został rozłożony na etapy. Wartość umowy to ponad 22 mln zł, w całości finansowana ze środków budżetowych.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE