podróże

Nowe połączenia autobusowe na Warmii i Mazurach. Tu będzie można dojechać od stycznia 2024 [LISTA]

2023-12-04 6:52

Samorząd postanowił zlikwidować białe plamy na komunikacyjnej mapie województwa warmińsko-mazurskiego. W tym celu od nowego roku uruchomionych ma zostać aż czternaście nowych połączeń autobusowych. Najwięcej z nich realizowanych będzie na Mazurach. Listę znajdziesz w galerii poniżej.

Przewozy osób w publicznym transporcie autobusowym w regionie wykonywane są głównie w oparciu o przepisy ustawy o transporcie drogowym, na podstawie zezwoleń udzielanych na wniosek przewoźnika. Usługi te mają charakter komercyjny, są działalnością wykonywaną przez podmioty gospodarcze bez udziału środków publicznych, a więc nastawione są przede wszystkim na utrzymanie rentowności. Dlatego głównym zainteresowaniem przewoźników cieszą się linie dochodowe, na których występuje duży ruch pasażerski. Pomijane są jednak trasy, na których pasażerów korzystających na co dzień z przewozów jest niewielu, co prowadzi do wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców małych miejscowości, położonych poza głównymi szlakami komunikacyjnymi.

Nowe połączenia autobusowe na Warmii i Mazurach. Autobusy wyruszą w trasę od stycznia

By likwidować komunikacyjne białe plamy w regionie, samorząd województwa w połowie 2021 roku uruchomił Wojewódzkie Autobusowe Linie Komunikacyjne. Początkowo były to tylko cztery pilotażowe trasy, ale ich liczba w kolejnych latach sukcesywnie wrastała. Od 1 stycznia 2024 roku przewozy autobusowe o charakterze użyteczności publicznej wykonywane będą na 14 nowych liniach komunikacyjnych.

– Podczas planowania poszczególnych tras brane były pod uwagę czynniki związane z brakiem dostępności do kolei, słabo rozwiniętymi połączeniami komercyjnymi, stworzeniem możliwości dotarcia do większych węzłów komunikacyjnych oraz potrzebami zgłaszanymi przez samorządy lokalne – poinformował samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Lista nowych połączeń autobusowych w warmińsko-mazurskim

W porównaniu do poprzednich lat samorząd województwa rezygnuje z organizowania przewozów na linii: Braniewo-Orneta (przywrócenie połączenia kolejowego) oraz na linii: Nowe Miasto Lubawskie – Elbląg (znikome zainteresowanie podróżnych). W miejsce likwidowanych połączeń utworzone zostaną dwie nowe linie: Braniewo – Elbląg przez Tolkmicko, Frombork oraz Giżycko – Pisz przez Orzysz.

Pełną listę połączeń nowych autobusowych w województwie warmińsko-mazurskim znajdziesz w galerii poniżej.

W budżecie województwa na 2024 rok zaplanowano na realizację tych połączeń 2 mln zł. Pozostałe środki na pokrycie kosztów będą pochodziły z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (FRPA).

Kierowcy lekceważą ten przepis, wielu nie ma o nim pojęcia. To nagranie pokazuje czym to grozi