Nowe obwodnice na Warmii i Mazurach coraz bliżej. Jest zielone światło

2020-04-17 8:44
zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay.com

Programy inwestycji dla budowy obwodnic Olsztyna i Dywit, Smolajn oraz Gąsek zostały zatwierdzone przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Zadania te zostały ujęte w Programie budowy 100 obwodnic. W ramach inwestycji powstaną nowe odcinki drogi głównej o ruchu przyspieszonym o łącznej długości prawie 25 km.

Budowa obwodnic w województwie warmińsko-mazurskim

Dzięki budowie obwodnic na Warmii i Mazurach nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości drogi krajowej nr 51 pomiędzy Olsztynem a Lidzbarkiem Warmińskim oraz drogi krajowej nr 65 między Ełkiem a Oleckiem. Inwestycje poprawią również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego na drodze Olsztyn - Bartoszyce - Bezledy (granica państwa) oraz Ełk - Olecko - Gołdap (granica państwa). Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

- Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, podobnie jak mieszkańcy całego kraju, zasługują na bezpieczne i komfortowe drogi. Nowe zadania na sieci dróg krajowych, takie jak obwodnice odciążające miejscowości od ruchu tranzytowego, to wsparcie dla gospodarki, szansa na rozwój i utrzymanie miejsc pracy - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Pierwsze zadania z Programu budowy 100 obwodnic w województwie warmińsko-mazurskim
Autor: GDDKiA Olsztyn

Obwodnica Olsztyna i Dywit

Obwodnica Olsztyna i Dywit o długości 20 km będzie stanowiła północno-wschodnie lub północno-zachodnie obejście aglomeracji olsztyńskiej, w zależności od wariantu przebiegu, który zostanie wybrany. Droga została zaplanowana w nowym śladzie i będzie uzupełnieniem układu komunikacyjnego stworzonego dzięki realizacji obwodnicy południowej miasta w ciągu drogi ekspresowej S16 i S51. Obwodnica Olsztyna i Dywit to nowa inwestycja, dla której rozpocznie się proces przygotowawczy. Uzyskanie decyzji środowiskowej jest planowane w II połowie 2023 r., natomiast ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy zaplanowano na 2025 r.

Obwodnica Gąsek

Obwodnica Gąsek o długości 3,1 km ominie miejscowość po południowo-wschodniej stronie obecnego przebiegu dk 65. Prace przygotowawcze dla tej inwestycji są już prowadzone, w II połowie 2020 r. planowane jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy jest planowane w 2021 roku.

Obwodnica Smolajn

Obwodnica Smolajn o długości 1,6 km ominie istniejącą zabudowę po południowo-wschodniej stronie obecnego przebiegu DK51. Prace przygotowawcze dla tej inwestycji są już prowadzone i w I połowie 2020 r. planowane jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Przetarg na wybór wykonawcy zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku.

Program budowy 100 obwodnic w województwie warmińsko-mazurskim

W ramach programu obwodnicowego w województwie warmińsko-mazurskim powstanie łącznie 5 obwodnic:

  • Obwodnica Olsztyna i Dywit w ciągu drogi krajowej nr 51,
  • Obwodnica Smolajn w ciągu drogi krajowej nr 51,
  • Obwodnica Gąsek w ciągu drogi krajowej nr 65,
  • Obwodnica Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63,
  • Obwodnica Szczytna w ciągu dróg krajowych nr 53 i 57.
COŚ DOBREGO #006
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE