Nowa jednostka wojskowa powstanie pod Iławą. Plany ogłosił szef Ministerstwa Obrony Narodowej

i

Autor: MON Nowa jednostka wojskowa powstanie pod Iławą. Plany ogłosił szef Ministerstwa Obrony Narodowej

Nowe jednostki wojskowe w warmińsko-mazurskim. Gdzie powstaną? Plany ogłosił szef MON

2023-01-27 15:05

W województwie warmińsko-mazurskim, a dokładnie w Kamionce pod Iławą oraz w Wielbarku, powstać mają nowe jednostki wojskowe. Jest to związane z tworzeniem 1. Dywizji Piechoty Legionów im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Plany ogłosił szef MON, Mariusz Błaszczak.

Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w poniedziałek (9 stycznia) w Białymstoku, minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował o sformowaniu kolejnej, piątej dywizji polskiej armii, a dokładnie 1. Dywizji Piechoty Legionów im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Swoim zasięgiem obejmie wschodnią część kraju – obszar znajdujący się pomiędzy terenem odpowiedzialności 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej.

— Staramy się nasycić wschodnią część naszego kraju Wojskiem Polskim; w związku z tym powołujemy do życia nowe jednostki: między 16. Dywizją Zmechanizowaną, która operuje przede wszystkim w woj. warmińsko-mazurskim, a 18. Dywizją Zmechanizowaną, operującą głównie w woj. mazowieckim i lubelskim, powstaje 1 Dywizja Piechoty Legionów, która będzie przede wszystkim operowała na terenie woj. podlaskiego - nie wyłącznie, ale przede wszystkim — oświadczył szef MON.

Dowództwo nowej dywizji zostanie zlokalizowane w Ciechanowie. Pododdziały z kolei stacjonować będą m.in. w Kamionce pod Iławą, Białymstoku, Czerwonym Borze, Siemiatyczach, Łomży, Chełmnie, Brodnicy, Grajewie, Ostrołęce, Ślubowie, Targoniach, Wielbarku oraz Kolnie.

Express Biedrzyckiej - gen. Mieczysław Bieniek
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE