Nowa karetka dla szpitala w Biskupcu. „Helga” doczekała się „Hildy” [AUDIO]

2021-01-21 15:52 aka

Powiatowa służba zdrowia wzbogaciła się właśnie o nową karetkę. To kolejny podarunek od Caritasu z zaprzyjaźnionego z Powiatem Olsztyńskim niemieckiego regionu Osnabrück. Karetka, która u naszych sąsiadów kończyła już służbę, u nas zyska drugie życie. Jak się okazuje, sprzęt jest sprawny i bardzo przydatny. Jest to solidnie wyposażona karetka kontenerowa, która niebawem wyjedzie na drogi powiatu.

Zimowa kąpiel morsów w przeręblu i powstanie rzeźby lodowej

W 2019 roku do Dobrego Miasta trafił pierwszy ambulans z zaprzyjaźnionego regionu. Pojazd jest pieszczotliwie nazywany przez jego użytkowników „Helga”. Karetką jeździ Zespół Ratownictwa Medycznego przy Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście, pomagając w nagłych przypadkach mieszkańcom gmin Dobre Miasto, Dywity, Jonkowo, Świątki i Lubomino. Teraz z Osnabrück do powiatu olsztyńskiego dotarła druga karetka, która będzie wsparciem tutejszej służby zdrowia. Trafi do zespołu z Biskupca.

Przekazując nowy pojazd nasi niemieccy przyjaciele zaproponowali, aby – kontynuując tradycję – nazwać go Hilda, ale ostateczny wybór imienia pozostawili jego przyszłym użytkownikom – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Na razie karetka stoi jeszcze na parkingu starostwa, czekając na wizytę w warsztacie diagnostycznym i polską rejestrację oraz niezbędne polskie certyfikaty wymagane dla pojazdów sanitarnych. Później trafi do Biskupca do Szpitala Powiatowego im. Jana Mikulicza.

O tym jak ważna jest błyskawiczna pomoc i szybkie dotarcie do pacjentów, którym w wielu przypadkach trzeba ratować życie, nie trzeba nikogo przekonywać. Cieszę się, że nasza kolumna transportu sanitarnego systematycznie się powiększa i za ten prezent raz jeszcze dziękuję Caritas Osnabrück. Mam nadzieję, że już wkrótce będę mógł to również zrobić osobiście, gdy tylko pandemia pozwoli na ich wizytę w Polsce – dodaje starosta Andrzej Abako.

Posłychaj: Andrzej Abako, starosta olsztyński

Wprawdzie „Hilda”, nie jest nowym pojazdem (ma na liczniku ok. 260 tys. kilometrów), ale jak pokazują doświadczenia z dużo starszą od niej „Helgą” z Dobrego Miasta, będzie z pewnością stanowić znaczące wsparcie dla biskupieckiego szpitala.