Nowa jednostka wojskowa w Olecku. Błaszczak: nie dopuścimy, żeby Olecko było nową Buczą

i

Autor: PAP/Tomasz Waszczuk Nowa jednostka wojskowa w Olecku. Błaszczak: "nie dopuścimy, żeby Olecko było nową Buczą"

Nowa jednostka wojskowa w Olecku. Błaszczak: "nie dopuścimy, żeby Olecko było nową Buczą"

2023-03-18 14:24

Jeszcze w tym roku w Olecku w województwie warmińsko-mazurskim powstanie nowa jednostka wojskowa, która wejdzie w skład I Warmińskiej Brygady Artylerii. – Nie chcemy, żeby Olecko było drugą Buczą i do tego nie dopuścimy – powiedział w sobotę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Nowa jednostka wojskowa w Olecku. Ma powstać jeszcze w tym roku

W sobotę minister Błaszczak odwiedził Olecko w województwie warmińsko-mazurskim. Polityk złożył kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II i spotkał się z mieszkańcami miasta. Jak mówił, podstawowym warunkiem rozwoju ojczyzny jest bezpieczeństwo. – Nie chcemy, żeby Olecko było drugą Buczą i do tego nie dopuścimy. Nie dopuścimy dlatego, że budujemy nowe jednostki wojskowe. Jeszcze w tym roku tu w Olecku powstanie jednostka wojskowa – zapowiedział wicepremier.

Jego zdaniem, oznacza to bezpieczeństwo dla mieszkańców miasta i województwa oraz ważny impuls gospodarczy dla regionu. – Jeszcze w tym roku, a nawet jeszcze w kwietniu, teren, który pozyskaliśmy (...) zostanie wykorzystany na budowę jednostki wojskowej. Najpierw zaczniemy od infrastruktury tymczasowej. Zaczniemy szybko, dlatego, że szybko chcemy uzyskać efekt w postaci jednostki wojskowej – mówił szef MON.

Jak dodał, chodzi o jednostkę, która będzie wchodziła w skład I Warmińskiej Brygady Artylerii, której dowództwo mieści się w Węgorzewie. – Doświadczenia z Ukrainy pokazują wprost, że artyleria sprawdza się - jeżeli chodzi o zdolności obronne Ukraińców (...) Dlatego, żeby do takiej napaści nie doszło, wzmacniamy artylerię, a I Mazurska Brygada z Węgorzewa jest jedną z najważniejszych jednostek Wojska Polskiego – powiedział Błaszczak.

Rosyjskie ogórki na polskich bazarach!