Nowa jednostka wojskowa powstanie na Mazurach. Zacznie działać jeszcze w tym roku

i

Autor: Twitter: MON Nowa jednostka wojskowa powstanie na Mazurach. Zacznie działać jeszcze w tym roku

wojsko

Na Mazurach powstanie nowa jednostka wojskowa. Zacznie działać jeszcze w tym roku

2023-10-01 13:52

W Nidzicy powstanie Brygada Zmechanizowana. Utworzenie nowej jednostki wojskowej na Mazurach ogłosił w piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zacznie działać jeszcze w tym roku.

Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak podczas spotkania na zamku w Nidzicy ogłosił powstanie w tym mieście jeszcze w tym roku jednostki wojskowej. – To będzie Brygada Zmotoryzowana. Pozyskaliśmy nieruchomość dzięki dobrej współpracy z Lasami Państwowymi, z Ministerstwem Rolnictwa mamy nieruchomość, która będzie stanowiła miejsce, na którym powstanie jednostka wojskowa w tym roku. To jest bardzo realne – mówił minister Błaszczak.

Podał przykład Olecka w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie także powołano nową jednostkę wojskową. – W Olecku wiosną tego roku na spotkaniu, takim jak dziś w Nidzicy, ogłosiłem powstanie jednostki wojskowej. I jednostka wojskowa w Olecku już jest. Są żołnierze z I Mazurskiej Brygady Artylerii. Co więcej, w sierpniu tego roku była pierwsza w historii przysięga w Olecku żołnierzy, którzy pochodzą z Olecka, z tego powiatu i z woj. warmińsko- mazurskiego. Bardzo się z tego cieszę i liczę, że również z Nidzicy i powiatu nidzickiego będzie bardzo wielu chętnych do służby w wojsku polskim – podkreślił minister Błaszczak.

Zwrócił się do uczestników spotkania, by zachęcali młodych ludzi do wstąpienia do wojska. – Naprawdę warto. Warunki są bardzo dobre, zarówno uposażenie 4,960zł. To pierwsze uposażenie szeregowego wojska polskiego. To punkt startu, potem może być tylko lepiej. To wielka szansa zarówno dla rozwoju osobistego każdego żołnierza jak i wielka szansa dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny - Polski – zaznaczył szef resortu obrony.

Jak dodał, powołanie jednostki to jest też olbrzymi impuls dla powiatu nidzickiego. – Mówię w kategoriach gospodarki lokalnej, ale też chciałbym zwrócić uwagę na czysto ludzki aspekt tej sprawy – wskazał szef MON.

Przypomniał, że podczas spotkań z żołnierzami w Olecku pytał ich, co robili przed służbą wojskową. – Wielu z nich wróciło z emigracji, służą w wojsku polskim, są młodzi, założą rodziny, będą mieli dzieci, dzieci będą chodzić do szkół. (...) Oznacza to, że osiądą na stałe, zapuszczą korzenie tu, w Nidzicy, a więc same korzyści dla samorządu lokalnego, miasto będzie się rozwijać – podkreślił Błaszczak.

Jesienny ogień 2023. Na poligonie w Orzyszu zaprezentowano nowoczesny sprzęt wojskowy [ZDJĘCIA]

Policja o wypadku na placu zabaw w przedszkolu w Zabierzowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE