Niezwykły widok nad Dywitami. Mieszkańcy podziwiali OGROMNY PIERŚCIEŃ wokół słońca [ZDJĘCIA]

2021-03-09 9:16

Nic tak nie poprawia humoru z rana, jak piękny widok za oknem. Spektakularne zjawisko mogli podziwiać dzisiaj mieszkańcy Dywit. Wokół słońca utworzył się ogromny, świetlisty pierścień. Na fotografiach uchwycił go Jakub Tomaszewski z Różnowa.

Gmina Dywity opublikowała na swoim fanpage'u zdjęcia niezwykłego zjawiska, jakim jest "efekt halo". Ich autorem jest Jakub Tomaszewski z Różnowa. Spektakularny widok na niebie uwiecznił we wtorkowy poranek (9 marca) w Dywitach w powiecie olsztyńskim.

Efekt Halo to zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca. Zjawisko wywołane jest załamaniem na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego (cirrostratus) lub we mgle lodowej. Różne rodzaje kryształów lodowych, możliwych ustawień w powietrzu i dróg optycznych w kryształach sprawia, że występuje wiele efektów halo. Najczęściej spotykane jest tzw. małe halo o rozmiarze kątowym 22°, powstające przez załamanie na powierzchniach kryształów o kącie łamiącym 60°.

Raport z Anteny 05.03
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE