turystyka

Niezwykły punkt widokowy na Mazurach. Jest mało znany, a zapiera dech w piersiach [ZDJĘCIA]

2023-09-28 15:14

Mazury skrywają wiele niedocenionych miejsc, które warto odwiedzić. Mało znana atrakcja znajduje się chociażby w Węgorzewie. To punkt widokowy na wzgórzu, z którego rozpościera się niesamowity widok na jezioro Święcajty oraz Półwysep Kalski. Jak do niego dotrzeć? Szczegóły w artykule poniżej.

Niezwykłe miejsce na Mazurach. Punkt widokowy nad jeziorem Święcajty zachwyca o każdej porze roku

Węgorzewo to mazurskie miasteczko, które nie jest tak popularne wśród turystów jak Mikołajki czy Giżycko. Wielu osobom kojarzy się raczej z wojskiem niż wakacyjnym odpoczynkiem. A szkoda, bo ma naprawdę wiele do zaoferowania. Przede wszystkim przepiękne plaże – miejską nad jeziorem Mamry oraz w ośrodku "Piękny Brzeg" nad jeziorem Święcajty. To jednak nie wszystko. W Węgorzewie znajdziemy także niedocenioną atrakcję, która zapiera dech w piersiach. To punkt widokowy na wzgórzu, z którego o każdej porze roku podziwiać można niesamowity widok na jezioro Święcajty oraz Półwysep Kalski.

Znajduje się tam również cmentarz wojenny założony pod koniec I wojny światowej. Spoczywa na nim 344 żołnierzy niemieckich i 234 żołnierzy rosyjskich. Nekropolia ma powierzchnię 3400 m kw., jest ogrodzona kamiennym murkiem. Przy wejściu umieszczono dwie tablice informacyjne na temat nekropolii - jedną w języku polskim, a drugą w niemieckim. W centrum cmentarza znajduje się drewniany krzyż, który został ufundowany przez rodzinę Lehndorffów, arystokratów z Prus Wschodnich, właścicieli majątku w Sztynorcie. Obok krzyża można obejrzeć kamienny pomnik z inskrypcją w języku niemieckim. Mogiły żołnierzy obu wrogich sobie wojsk umiejscowione są po obu stronach alejek wytyczonych wzdłuż kamiennego muru ogrodzenia.

Jak dotrzeć punkt widokowy nad jeziorem Święcajty?

Z Węgorzewa dotrzemy tu ulicą Jasną (po drodze plaża miejska Kal na Zatoce Paluszek, przed nią należy skręcić w lewo i dalej podążać drogą gruntową równolegle do linii brzegu), przed wzgórzem znajdziemy oznakowania. Inna droga z Węgorzewa to krajówka 63 (wzdłuż ścieżka rowerowa), z której (za Górą Konopki) należy zejść w prawo. Żwirowa droga przez lasek wiedzie wprost na wzgórze.

Źródło: UM Węgorzewo, Starostwo Powiatowe w Węgorzewie

Eska Summer City Olsztyn! Święto Pieczywa Rzemieślniczego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE