Niezwykle rzadkie znalezisko na Mazurach. Przedmiot pochodzi z epoki brązu [ZDJĘCIA]

2023-02-22 9:37

Województwo warmińsko-mazurskie to prawdziwa kopalnia skarbów. Niezwykłym znaleziskiem pochwaliło się w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne Jaćwież. To siekierka z epoki brązu wstępnie datowana na 900-1300 lat p.n.e.

Poszukiwali miejsca Bitwy pod Prostkami z 8 października 1656 roku, a znaleźli coś, czego zupełnie się nie spodziewali. – Członek naszego stowarzyszenia znalazł bardzo rzadką siekierkę z epoki brązu. Jej wstępne datowanie to 900-1300 lat p.n.e.! – informuje Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Jaćwież - Ełk, Augustów.

Jak twierdzą członkowie stowarzyszenia, prawdopodobnie jest to siekierka szynowa typu Tautušiaų. Na obszarze Polski południowej i wschodniej siekiery tego typu stanowią wyjątkową rzadkość.

– Charakterystycznymi cechami tej siekiery są szerokie, łopatkowe ostrza, trzony masywne z szerokimi dwoma podniesionymi brzegami. Na brzegach wyrobu dostrzec można wyraźne szwy odlewnicze, co świadczy o ich wytworzeniu w matrycy (glinianej lub woskowej). Niemal identyczne znaleziska z innych części Polski, a mianowicie z Rozkopaczewa i Radzic Starych, pozwalają ulokować naszą siekierkę w epoce brązu, a dokładniej w III-IV okresie wg chronologii Monteliusa. Broń tego rodzaju, określana w literaturze archeologicznej jako typ Tautušiaų łączona jest z kręgiem kultury wschodniobałtyjskiej – tłumaczą.

Znalezisko stowarzyszenie zamierza przekazać Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. – Stamtąd mamy nadzieję, że trafi do muzeum właściwego dla miejsca jego odkrycia – dodają.

„Tajemnica zamku. Saga rodu Cantendorfów” – bajkowa opowieść o mrocznych tajemnicach autorstwa Krystyny Mirek