turystyka

Nieznana atrakcja na Mazurach. Można poczuć się tu jak na pustyni [ZDJĘCIA]

2023-09-21 14:50

Mazury to obowiązkowy punkt na wakacyjnej mapie podróży. Zanim jednak wybierzemy się do tych najpopularniejszych miejscowości, warto zwrócić uwagę na te nieco mniejsze. Niedocenione, a niezwykle urokliwe są chociażby Stare Juchy. Znajdziemy tam nie tylko przepiękne jeziora i cenne zabytki, ale też piaskową górę przypominającą pustynię rodem z Abu Zabi.

Stare Juchy to niewielka miejscowość oddalona o nieco ponad 20 km od Ełku. Położona jest nad rzeką Gawlik, na przesmyku między jeziorami: Jędzelewo, Rekąty i Ułówki. Choć może wydawać się niepozorna, kryje w sobie niezliczoną ilość atrakcji. Oprócz przepięknych jezior, znajduje się tu wiele ciekawych zabytków takich jak m.in. kościół pw. Trójcy Przenajświętszej z XVI wieku, zespół dworski z drugiej połowy XIX wieku, kamieniczki i domy na rynku z XIX i XX wieku, w tym rekonstruowana chata mazurska z podcieniami, ale też budynek dworca z II połowy XIX wieku oraz stojąca na ślepym torze lokomotywa z tendrem z 1952 roku. To jednak nie wszystko.

Stare Juchy jak Abu Zabi? Piaszczysta góra na Mazurach niczym egzotyczna pustynia

W Starych Juchach nad brzegiem jeziora Jędzelewo wznosi się okazała piaskowa góra przypominająca pustynię jak w Abu Zabi. No może odrobinę nas poniosło, ale widok jest naprawdę niesamowity. By zobaczyć, to co najlepsze, warto wdrapać się na szczyt. Wówczas ukaże nam się panorama Starych Juch i akwen Jędzelewa.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Ełku, obecna góra powstała za czasów istnienie Państwowych Gospodarstw Rolnych, kiedy to w tym miejscu istniała żwirownia i wydobywany był piasek. Po upadku żwirowni pozostała wysoka hałda piachu.

Ruiny zamku w Ełku. Tajemnicze miejsce na półwyspie robi wrażenie

Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE