Nietypowa akcja w Walentynki. Blokowali budowę leżąc nago w łóżku [WIDEO, ZDJĘCIA]

2020-02-14 10:50 agada

Niecodzienne zdarzenie miało miejsce w walentynkowy poranek na Mierzei Wiślanej. Aktywiści z "Obozu dla Mierzei" rozłożyli na terenie inwestycji łóżko i zupełnie nago położyli się pod kołdrę. W ten sposób chcieli zaprotestować przeciwko planowanemu przekopowi Mierzei.

Akcja nagich aktywistów - "Miłość i Mierzeja bez przerwy" - nawiązuje do hasła Johna Lenona i Yoko Ono, którzy w 1969 roku przez kilka dni leżeli w łóżku w imię pokoju. Jak mówił Lenon, "Nie ma lepszej alternatywy dla przemocy niż pozostanie w łóżku i zapuszczenie włosów". 

Mayra Wojciechowicz i Rudolf Robak swoim protestem chcieli pokazać, jak ważna jest dla nich Mierzeja. - Spotkaliśmy się tu w walentynki, żeby przekazać nasze przesłanie. Tym, co powinno nas kierować w życiu, w naszym stosunku do przyrody, w podejmowaniu decyzji, w stosunku do środowiska naturalnego jest czułość. - mówili podczas transmisji na żywo.

Jak informuje portal RMF24, aktywiści sprzeciwiają się "działaniom siłowym" prowadzonym przez rząd. Jednak w porównaniu do władz, działają pokojowo. - Nie jest to blokada, nie przypinamy się, po prostu leżymy nago w łóżku. Chcemy podkreślić tym nasz bezprzemocowy charakter akcji. Jesteśmy tu tak niewinni i bezbronni, jak tylko mogą być dwie istoty ludzkie w łóżku zupełnie nago przy temperaturze 0 stopni. - relacjonowała Mayra Wojciechowicz.

Oprócz dwójki nagich ludzi w akcji udział wzięli aktywiści Obozu dla Mierzei, mieszkańcy Krynicy Morskiej oraz goście zza granicy. Jak podało RMF24, na miejsce przyjechała policja. Spisała dane uczestników protestu i poprosiła ich o opuszczenie placu budowy. Relację z protestu możemy obejrzeć w mediach społecznościowych.