Narodowe Czytanie w Olsztynie 2022. Gdzie będzie można posłuchać Ballad i Romansów? [PROGRAM]

i

Autor: Unsplash - Yoab Anderson Narodowe Czytanie w Olsztynie 2022. Gdzie będzie można posłuchać Ballad i Romansów? [PROGRAM]

Narodowe Czytanie w Olsztynie 2022. Gdzie będzie można posłuchać "Ballad i romansów"? [PROGRAM]

2022-09-02 13:42

Narodowe Czytanie odbędzie się już w najbliższą sobotę 3 września. W Olsztynie własną twórczą interpretację wybranych utworów Adama Mickiewicza ze zbioru "Ballady i romanse" przedstawią bibliotekarze. Gdzie w tym roku odbędzie się Narodowe Czytanie w Olsztynie? Jak prezentuje się program wydarzenia? Szczegóły w materiale poniżej.

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza w tym roku na Narodowym Czytaniu

Cykl czternastu utworów, wydany po raz pierwszy w 1822 r., wyznaczył początek dziejów polskiego romantyzmu. Mickiewicz nowatorsko i oryginalnie, a jednocześnie w sposób niezwykle naturalny i prosty ukazuje świat uczuć, fantazji oraz ludowości w oparciu o potęgę przyrody i siły natury. „Ballady i romanse” wciąż zachwycają i są źródłem inspiracji dla wielu artystów.

Narodowe Czytanie w Olsztynie 2022. Gdzie będzie można posłuchać "Ballad i romansów"?

Twórczą interpretację wybranych utworów Adama Mickiewicza ze zbioru "Ballady i romanse" olsztyńscy bibliotekarze zaprezentują w sobotę 3 września w centrum miasta — w Zajezdni Trolejbusowej (Park Centralny, ul. Knosały 3b). Wydarzenie potrwa od godziny 12.00 do 14.00.

Program Narodowego Czytania w Olsztynie

  • muzyczny występ zespołu Czysty Tryton pod kierownictwem Mateusza Cwalińskiego (Mateusz Cwaliński – pianino; Natalia Vanessa Ciukszo – wiolonczela; Konrad Domino Wieteska – perkusjonalia),
  • głośne czytanie w wykonaniu bibliotekarzy,
  • otwarty mikrofon,
  • konkurs literacki.

"Ballady i romanse" do dziś niezwykle popularne

"Ballady i romanse" zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Czym jest Narodowe Czytanie? Para prezydencka promuje czytelnictwo

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. 

Źródło: MOK Olsztyn, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Eska Summer City Olsztyn! Kulinarna podróż dookoła świata. 14. Festiwal Smaków Food Trucków.