Olsztyńska Straż Miejska patroluje również na rowerach

i

Autor: Straż Miejska Olsztyna Olsztyńska Straż Miejska patroluje również na rowerach

Mundur zamienili na polo, kask i spodenki. Rowerowe patrole wyruszyły w miasto [AUDIO]

2021-05-18 15:33

Szybciej niż piechotą, sprawniej niż autem: dla patroli rowerowych nie ma zadań nie do wykonania. Olsztyńscy strażnicy miejscy przesiedli się na jednoślady, a chętnych do służby w takiej formie nie brakuje. Strażnicy na rowerach będą patrolować Olsztyn do końca lata.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 14.05.2021

Zrobiło się ciepło, więc strażnicy miejscy z Olsztyna uruchomili dodatkowy sposób patrolowania miasta. Już teraz można spotkać funkcjonariuszy przemieszczających się jednośladami.

Wreszcie aura pozwoliła strażnikom wyruszyć w rejon na rowerach. Patrole rowerowe, których zadaniem będzie dbanie o spokój i porządek publiczny oraz bezpieczeństwo dojadą tam, gdzie nie może dotrzeć patrol zmotoryzowany, a jednocześnie szybciej niż patrol pieszy – mówi rzecznik olsztyńskich strażników Kamil Sułkowski.

Posłuchaj: o rowerowych patrolach olsztyńskich strażników miejskich mówi rzecznik Kamil Sułkowski

Gwara policyjna. Czy dogadałbyś się z policją? Sprawdź!

Pytanie 1 z 14
"Czekolada" w slangu policyjnym to:

Aura powoduje, że nie tylko strażnicy przesiadają się na rowery, ale i mieszkańcy miasta coraz chętniej wybierają jednoślady. Pamiętajcie, że sprawny rower i kask to podstawa, tak jak i przestrzeganie zasad ruchu. Strażnicy z Olsztyna przypominają podstawowe zasady obowiązujące rowerzystów na drodze:

1. Najważniejszą rzeczą, o której powinien pamiętać każdy rowerzysta to sprawny rower. Zgodnie z przepisami musi on posiadać co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające) z przodu; co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające) z tyłu; co najmniej jeden skutecznie działający hamulec; dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku. 2. Rowerzysta powinien poruszać się po drogach dla rowerów. W przypadku gdy takich nie ma należy w pierwszej kolejności skorzystać z pobocza. Dopiero w przypadku kiedy nie ma wyznaczonych dróg dla rowerów i brak jest pobocza możliwe jest poruszanie się po jezdni. 3. Jazda chodnikiem jest dopuszczona w trzech przypadkach: a) panują złe warunki pogodowe jak śnieg, gęsta mgła czy ulewa b) chodnik jest szerokości przynajmniej 2 metrów, brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, a ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h c) rowerzysta opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem do 10 roku życia Trzeba jednak pamiętać, że pierwszeństwo na chodniku mają zawsze piesi. 4. Rowerzysta chcąc przekroczyć przejście dla pieszych winien zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę. 5. Zmianę kierunku jazdy, zwłaszcza podczas przejazdu przez skrzyżowanie należy sygnalizować ruchem ręki. 6. Zabrania się jazdy bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką, a także czepiania się innych pojazdów. 7. Podobnie jak w przypadku kierowców innych pojazdów zabrania się jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy