Mroczny grobowiec w Zakałczach Wielkich. W sieci krążą zdjęcia zmumifikowanych zwłok bez głów [ZDJĘCIA]

2022-10-28 10:30

Warmia i Mazury to nie tylko malownicze jeziora i lasy, ale również wiele tajemniczych i opuszczonych miejsc. Jednym z ciekawszych jest wieś Zakałcze Wielkie, która skrywa mroczny neogotycki grobowiec, najprawdopodobniej rodziny Steinertów.

Mroczny grobowiec w Zakałczach Wielkich

Zakałcze Wielkie to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim w powiecie gołdapskim. Choć może wydawać się niepozorna, znajdziemy tam wiele ciekawych obiektów. To m.in. okazały neoklasycystyczny dwór z końca XIX wieku, ale też wzniesiona kilka kilometrów poza wsią, na skraju Lasów Skalistych, neogotycka kaplica grobowa, należąca prawdopodobnie do rodziny Steinertów.

Kamienny grobowiec wybudowano w 1860 roku. Na podłodze wewnątrz wygrawerowano krzyż z napisem „Marta Steinert (1863-1891)”. W krypcie pod podłogą umieszczono natomiast zmumifikowane zwłoki kobiety i mężczyzny pozbawione głów.

Niestety po II wojnie światowej kaplica została ograbiona i zdewastowana. Zniknęły płyty nagrobne, metalowe okucia, wyrwano drzwi wejściowe. W 2004 roku do kaplicy wstawiono nowe, o wiele mocniejsze drzwi, teren został ogrodzony. Trumny natomiast wydobyto z krypt i ustawiono na stojakach.

Niedaleko znajdziemy również inny warty zobaczenia grobowiec, a dokładnie słynną piramidę w Rapie. Więcej na jej temat przeczytasz w materiale: Egipt na Mazurach? To miejsce przyciągało poszukiwaczy skarbów [ZDJĘCIA]

Źródło: dworypogranicza.pl

ZOBACZ TEŻ GALERIĘ: Tajemnicze i opuszczone miejsca na Warmii i Mazurach

Ruiny zamku w Ełku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE