Miłomłyn - tężnia solankowa

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Wizualizacja tężnii solankowej w Miłomłynie

Miłomłyn jak Ciechocinek. Będzie miał tężnię solankową! [WIZUALIZACJA]

2020-05-20 11:00

W Miłomłynie powstanie tężnia solankowa z wieżą widokową. Koszt inwestycji wynosi 4,3 mln zł. Z uzdrowiska, którym chce się stać miasteczko koło Ostródy, skorzystają w przyszłości nie tylko turyści, kuracjusze ale i mieszkańcy.

Tężnia solankowa powstanie w Miłomłynie

Zarząd województwa zdecydował właśnie o zwiększeniu dofinansowania tej inwestycji. Projekt Gminy Miłomłyn dotychczas znajdował się na liście rezerwowej. Koszt przedsięwzięcia to 4,3 mln zł, a dofinansowanie wyniesie 3,6 mln zł. Projekt ma zostać zrealizowany na obszarze ochrony uzdrowiskowej. Tereny w granicach administracyjnych Miłomłyna oraz sołectw Bagieńsko i Tarda, za obszar ochrony uzdrowiskowej zostały uznane w 2016 r. Po wybudowaniu odpowiedniej infrastruktury, w tym zakładów leczniczych, władze gminy będą mogły zrobić kolejny krok i ubiegać się o status uzdrowiska.

Urokliwe miasteczko nad Kanałem Elbląskim już kilkanaście lat temu postawiło na rozbudowę infrastruktury niezbędnej do tego, by uzyskać status uzdrowiska. Samorządowcy chcą wykorzystać atuty takie jak: położenie przy trasie S7 ( Warszawa-Gdańsk), unikalna przyroda, czy odpowiedni dla uzdrowiska klimat. Sprawy nabrały tempa, kiedy w pobliżu rzeki Korbajny ujawniono pokłady borowiny. Torf o odpowiednich właściwościach, zwany „czarnym złotem”, jest na absolutnym topie zabiegów leczniczych. Zabiegi na jego bazie (kąpiele, okłady), pomagają na wiele dolegliowości. W 2017 r. Miłomłyn uzyskał status ochrony uzdrowiskowej. Z uzdrowiska, którym chce się stać miasteczko koło Ostródy, skorzystają w przyszłości, nie tylko turyści, kuracjusze ale i mieszkańcy.

Podwójna Gorąca 20 Radia ESKA - notowanie 141! #2xGoraca20 - lista hitów ESKI 17.05.2020

Tężnia w Miłomłynie będzie mieć 40 m średnicy i 5 m wysokości. Projekt zakłada też powstanie w pobliżu wieży widokowej. Piękne otoczenie będzie można podziwiać z wysokości 10 m.

Miłomłyn nie jest jednym miastem z Warmii i Mazur, które chce trafić na listę polskich uzdrowisk. Dołączenie do Ciechocinka czy Nałęczowa, marzy się też władzom i mieszkańcom Lidzbarka Warmińskiego oraz Gołdapi (też otrzymały unijne wsparcie na budowę infrastruktury uzdrowiskowej). Realizacja wszystkich projektów w regionie będzie kosztować blisko 23 mln zł, z czego 18 mln zł dołoży Unia Europejska. Pieniądze pochodzą z RPO WiM 2014-2020 .

Z tężni solankowej można już korzystać w Gołdapi. Drewnianą konstrukcję o długości ponad 200 metrów i wysokości 8 metrów, zasila tam źródło podziemne. Woda o leczniczych właściwościach płynie z głębokości 650 m. Gołdapska solanka spływająca wolno po gałązkach tarniny, pod wpływem promieni słonecznych i wiatru tworzy mikroklimat. Powietrze nasycone jest m.in jodem, bromem, magnezem i fluorem. Tężnie w Gołdapi pomagają w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. 


Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE