Czesław Małkowski

i

Autor: Paweł Kicowski / Super Express Czesław Małkowski

Milionowa rekompensata dla byłego prezydenta Olsztyna [AUDIO]

2022-06-22 14:53

Kwotę niemal 2,3 mln zł rekompensaty dla byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego zasądził we wtorek Sąd Okręgowy w Olsztynie za niesłuszne zatrzymanie i aresztowanie. Wyrok nie jest prawomocny.

Express Biedrzyckiej - płk Maciej Matysiak: NATO musi podjąć działania eskalacyjne

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 21 czerwca 2022 r. zasądził od Skarbu Państwa na rzecz Czesława M. kwoty 294  717 zł tytułem odszkodowania i 2 000 000 zł zadośćuczynienia za doznaną krzywdę z powodu niewątpliwie niesłusznego zatrzymania i tymczasowego aresztowania w sprawie karnej, w której został prawomocnie uniewinniony.

Sąd uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie wskazał, że kwota zasądzonego wnioskodawcy odszkodowania stanowi wartość utraconego wynagrodzenia, jakie otrzymywałby on do końca swojej kadencji na stanowisku Prezydenta Miasta Olsztyna, gdyby nie został tymczasowo aresztowany. Z kolei zasądzona wysoka kwota zadośćuczynienia, w ocenie Sądu, jest kwotą adekwatną do poniesionej krzywdy wnioskodawcy. Sąd zwrócił uwagę, że zatrzymanie Czesława M. i jego ponad sześciomiesięczny pobyt w areszcie w związku z zarzutami o charakterze obyczajowym, od których ostatecznie został prawomocnie uniewinniony, spowodował w jego życiu negatywne skutki na wielu różnych płaszczyznach. Zdaniem Sądu, bezsprzecznym faktem jest, że w wyniku tego zatrzymania i aresztowania doszło do znacznego pogorszenia zdrowia wnioskodawcy, jak również zrujnowania całego jego życia osobistego i rodzinnego. Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny – mówi Olgierd Dąbrowski-Żegalski, Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Posłuchaj: o rekompensacie dla b. prezydenta miasta mówi Olgierd Dąbrowski-Żegalski, Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

QUIZ PRL. Ciemny lud to kupi! Jak wyglądała propaganda w PRL-u? Pamiętasz?

Pytanie 1 z 10
Naród z partią, partia:

Czesław Jerzy Małkowski od 2008 roku był oskarżany o gwałt na ciężarnej urzędniczce. W pierwszym procesie, który toczył się przed sądem w Ostródzie, został skazany na pięć lat więzienia. Wyrok uchylił Sąd Okręgowy w Elblągu. Kolejny proces Małkowskiego toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Ten w grudniu 2018 r. Małkowskiego uniewinnił.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE