Miasto ogród zazieleni się za grube miliony [AUDIO]

2022-04-25 15:44

Rusza ogromna akcja zadrzewiania Olsztyna. Za każde drzewo usunięte pod budowę nowej linii tramwajowej, pojawią się ponad dwa nowe. W ratuszu podpisano umowę na nasadzenia o wartości 6 mln złotych.

ESKA XD #047 | FAME MMA 14, EUROWIZJA, MATURA, LEWITUJĄCE SAMOCHODY

Miasto ogród ponownie się zazieleni

To będzie ogromna akcja zadrzewiania stolicy Warmii i Mazur. W najbliższych miesiącach w naszym mieście przybędzie także mnóstwo krzewów i bylin. Realizacja nowych nasadzeń w Olsztynie związana jest z rozbudową tramwajowej trakcji. Umowa wartości niemal sześciu mln złotych dotyczy nasadzeń 1835 drzew, 1470 krzewów, 6536 bylin oraz prawie 33 tys. kwiatów cebulowych. Wykonawca zobowiązany jest zrealizować zadanie w 18 miesięcy od zawarcia umowy. W ciągu pierwszych 12 miesięcy powinien wykonać minimum połowę zakresu. W zakres kontraktu wchodzi też trzyletnia pielęgnacja roślin.

Zajmujemy się tym od wielu lat, to nie jest dla nas nowość - mówi Rafał Świątkowski, właściciel firmy Abies-Ogrody. - Takie zadania są dla nas normalnością, realizowaliśmy już kontrakt na ponad dwa tys. drzew na 300-kilometrowym odcinku. Tutaj specyfika pracy będzie nieco inna, bo to teren miasta. Jestem dobrej myśli.

Drzewa pojawią się na terenie łącznie dziewięciu olsztyńskich osiedli, najwięcej na Jarotach (497 drzew), Kormoranie (443), Nagórkach (332) i w Śródmieściu (304). To klony, lipy, dęby i drzewa owocowe, których sadzonki muszą mieć określone parametry. Wśród nich obwód pnia na wysokości metra nie może być mniejszy, niż 16-18 cm czy, w niektórych przypadkach, wysokość rośliny to co najmniej trzy metry. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, pierwszych nasadzeń można spodziewać się już wiosną za Zespołem Szkół Budowlanych. Jeśli jednak temperatury będą zbyt wysokie, wykonawca będzie przygotowywać szereg lokalizacji do jesiennego sadzenia.

QUIZ: czy jesteś znawcą grillowania?

Pytanie 1 z 10
Za początek grillowania uznaje się się gwałtowny rozwój hodowli w USA. O jakie zwierzęta chodzi?
grill

Wykonawca na wykonanie zadania m półtora roku. Są to prace w pełni sezonowe, a wszystko tak naprawdę zależy od pogody. Dlatego dopiero po roku skontrolujemy, czy prace są na półmetku. W zakres kontraktu wchodzi też trzyletnia pielęgnacja roślin – mówi Andrzej Karwowski, kierownik ratuszowej jednostki realizującej projekt tramwajowy.

Posłuchaj: miasto podpisało umowę na nowe nasadzenia
Drzewa pojawią się na terenie dziewięciu olsztyńskich osiedli

i

Autor: Urząd Miasta Olsztyn Zaczyna się zadrzewianie Olsztyna

Nasadzenia, na które umowa została podpisana w piątek 22. kwietnia, nie są jedynymi, jakie zostaną zrealizowane przy okazji rozbudowy trakcji tramwajowej. Trwają rozmowy z jej wykonawcą, konsorcjum firm, których liderem jest spółka Polimex Infrastruktura o kolejnych ponad 830 drzewach. A w samym kontrakcie tramwajowym zaplanowanych zostało ok. 200 drzew.

Łącznie w najbliższych miesiącach - tylko w związku z projektem tramwajowym - w Olsztynie posadzonych zostanie ponad 2,8 tys. drzew.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE