Miasto chce oszczędzać na energii elektrycznej. Na nową inwestycję potrzebuje 5 mln zł

i

Autor: UM Olsztyn

Inwestycje

Miasto chce oszczędzać na energii elektrycznej. Na nową inwestycję potrzebuje 5 mln zł

2023-09-26 15:37

Ratusz chce zakupić i zamontować energooszczędne oprawy LED. Na terenie Olsztyna wciąż znajduje się kilka tysięcy lamp nieenergooszczędnych. W ten sposób władze chcą ciąć koszty wysokich rachunków za energię elektryczną. Na ten cel potrzeba jednak dofinansowania. Urzędnicy złożyli wniosek o pieniądze z programu „Polski Ład”.

W Olsztynie jest 8 tys. lamp nieenergooszczędnych

W Olsztynie od lat wymieniane są stare, pobierające znacznie więcej prądu oświetlenie uliczne. Jednak wciąż wiele lamp pobiera zbyt dużą ilość energii.

- Mimo tych działań na terenie naszego miasta nadal funkcjonuje ok. ośmiu tys. lamp nieenergooszczędnych - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Planowana wymiana dotyczy opraw o największej mocy, czyli tych, które oświetlają miejskie ulice oraz znajdujące się w pasie drogowym chodniki i ścieżki rowerowe. Dzięki montażowi oświetlenia LED możliwe jest uzyskanie co najmniej 50-procentowej redukcji mocy pobieranej przez dotychczasowe lampy.

Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie w ramach „Polskiego Ładu”

To z kolei ma przyczynić się do zmniejszenia kosztów związanych z energią elektryczną. Nowoczesne oprawy charakteryzują się także dłuższą żywotnością, co ma pozwolić na obniżenie wysokich kosztów eksploatacyjnych oświetlenia zarządzanego przez Zarząd, Dróg, Zieleni i Transportu. Umożliwiają też zdalne sterowanie, bez dodatkowych modyfikacji lamp. Energooszczędne oprawy to jednocześnie ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Wniosek złożony do Programu Inwestycji Strategicznych opiewa na 5 mln zł. W tej kwocie milion złotych to wkład własny samorządu, a pozostałe 4 mln zł stanowić ma oczekiwane rządowe dofinansowanie.

J. SASIN: NIE BĘDZIE DRASTYCZNYCH PODWYŻEK CEN PRĄDU

Najbardziej zadłużone powiaty w warmińsko-mazurskim. Tutaj jest najwięcej dłużników! [LISTA]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE