Komunikacja miejska w Olsztynie. Bilety długookresowe można zawiesić

i

Autor: Agnieszka Adamowicz

Kupuj bilet bezpiecznie. Komunikacja miejska w Olsztynie dba o bezpieczeństwo pasażerów

2020-03-24 7:30

Sytuacja spowodowana epidemią koronawirusa spowodowała zamknięcie szkół, instytucji kultury, galerii handlowych, a nawet placów zabaw. "Zostań w domu" to hasło, które ma wspomóc ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa. Co jednak zrobić, gdy musimy koniecznie skorzystać z komunikacji miejskiej, by przejechać w inną część Olsztyna?

W wyniku sytuacji epidemicznej wiele osób pracuje zdalnie. Są jednak też tacy, którzy muszą przemieszczać się po Olsztynie, a jako środek transportu wybierają komunikację miejską. W olsztyńskich autobusach i tramwajach również stosuje się wszelkie środki ostrożności w celu ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jednak by pojechać pojazdami komunikacji miejskiej musimy kupić bilet. Jak to zrobić w najbezpieczniejszy sposób? 

Obecnie przede wszystkim polecamy korzystanie z aplikacji mobilnych. Mamy trzy takie aplikacje, za pośrednictwem których można kupić wszystkie rodzaje biletów komunikacji miejskiej, a są to: moBiLET, SkyCash i mPay. Cały czas czynne są też biletomaty stacjonarne jak i mobilne. Biletomaty są dezynfekowane przez nas, także to również bezpieczny sposób zakupu biletów. Przypomnę, że od 12 marca biletów nie sprzedają kierowcy autobusów. Dodatkowo wydzielona została strefa buforowa pomiędzy kabiną kierowcą, a przedziałem pasażerskim co wiążę się z wyłączeniem z użytkowania przez pasażerów pierwszego rzędu siedzeń. - mówi Michał Koronowski - rzecznik Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie. 

Wyłączenie z użytkowania przez pasażerów pierwszego rzędu siedzeń wiąże się również z tym, że pasażerowie nie są wpuszczani do autobusu pierwszymi drzwiami. Inną metodą zakupu biletów komunikacji miejskiej jest doładowanie elektronicznej portmonetki znajdującej się na Olsztyńskiej Karcie Miejskiej. Wtedy określona kwota za przejazd jest pobierana z niej po przyłożeniu OKM do kasownika. Na Olsztyńskiej Karcie Miejskiej kodowane są również bilety długookresowe. Taki rodzaj biletu nie musi być kupowany w Punkcie Obsługi Klientów. Najbezpieczniejszą formą kupna tak zwanej sieciówki jest zakup przez internet. W tym celu należy założyć konto na stronie Olsztyńskiej Karty Miejskiej i poprzez to konto ją doładować. Po upływie 24 godzin od wykonania przelewu, należy przenieść transakcję na kartę w kasownikach lub w biletomatach stacjonarnych. Dokładna instrukcja znajduje się na poniższym obrazku. 

Schemat korzystania z kasowników w pojazdach olsztyńskiej komunikacji miejskiej.

i

Autor: Urząd Miasta Olsztyna

Osoby, które na swojej karcie mają kupiony bilet długookresowy, ale w najbliższym czasie nie zamierzają z niego korzystać, mogą go warunkowo zawiesić. Wszystko odbywa się drogą elektroniczną, wystarczy wysłać wniosek na adres mailowy bilety@zdzit.olsztyn.eu.

W trybie awaryjnym Zarzą Dróg Zieleni i Transportu wprowadził możliwość zawieszenia biletów okresowych. Wnioski w tej sprawie należy przesłać drogą mailową, umieszczając w tytule wiadomości treść "zawieszenie biletu". Warunkiem koniecznym do spełnienia jest podanie we wniosku numeru użytkowanej Olsztyńskiej Karty Miejskiej. Numer ten należy przesłać wpisany ręcznie w treść maila, nie za pomocą na przykład zdjęcia. - dodaje Michał Koronowski. 

Po utrudnieniach związanych z przemieszczaniem się komunikacją miejska w Olsztynie, osoby, które zawiesiły OKM po zgłoszeniu się do Punktu Obsługi Klienta ZDZiT, będą mogły przekodować niewykorzystany czas ważności biletu na inny termin. Należy podkreślić, że czas ważności biletu długookresowego, który zostanie zawieszony będzie liczony od dnia złożenia wniosku drogą mailową. 

Sonda
Jaki jest Twój najlepszy sposób na walkę z domową nudą?
Czy myjesz ręce dokładnie? Ten film Cię uświadomi