Kiedy koniec lockdownu? Na Warmii i Mazurach możliwe WCZEŚNIEJSZE poluzowanie obostrzeń

2021-04-09 9:47
Kiedy koniec lockdownu? Luzowanie obostrzeń na Warmii i Mazurach wcześniej? Jest taka możliwość
Autor: pexels.com Kiedy koniec lockdownu? Luzowanie obostrzeń na Warmii i Mazurach wcześniej? Jest taka możliwość

Obostrzenia w całej Polsce zostały przedłużone do 18 kwietnia. Sytuacja epidemiczna w Polsce jest trudna, ale jak zauważa minister zdrowia Adam Niedzielski, niektóre regiony radzą sobie lepiej. To m.in. województwo warmińsko-mazurskie. Czy w związku z tym możemy liczyć na poluzowanie obostrzeń wcześniej niż w pozostałych regionach? Głos w tej sprawie zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rząd zdecydował się przedłużyć obostrzenia wprowadzone 27 marca o kolejny tydzień – do 18 kwietnia. Oznacza to, że nadal zamknięte pozostają żłobki, przedszkola, salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz tatuażu, sklepy budowlane i meblowe, większość sklepów w galeriach handlowych. Wciąż też dzieci uczą się zdalnie, nie działają hotele, placówki kulturalne, a restauracje i inne lokale gastronomiczne mogą działają jedynie w trybie "na wynos". CZYTAJ TEŻ: Kiedy otwarcie ogródków w restauracjach? Rzecznik rządu zdradził MOŻLIWY termin. To dobra wiadomość!

Jak zauważył Niedzielski, sytuacja w Polsce jest bardzo zróżnicowana - jedne regiony Polski radzą sobie lepiej, a inne gorzej. W trudnej sytuacji znajdują się m.in. województwo śląskie, małopolskie czy podkarpackie. - W gruncie rzeczy teraz głównym wyznacznikiem podejmowania decyzji to nie jest nawet poziom zachorowań, ale sytuacja w szpitalach i dostępność respiratorów. To główny element, który różnicuje regiony. Są regiony, które same sobie nie radzą i pomagają im sąsiednie województwa - powiedział w piątek cytowany przez PAP minister zdrowia. Dodał też, że taka sytuacja jest raczej przesłanką za tym, żeby regionalizować znoszenie obostrzeń covidowych.

Raport z Anteny 08.04

Regionalizacja obostrzeń. Które województwa są w najlepszej sytuacji?

Województwami, które mogą liczyć na poluzowanie obostrzeń, są warmińsko-mazurskie oraz podlaskie. Według ministra zdrowia woj. warmińsko-mazurskie, które jako pierwsze zostało objęte obostrzeniami, oraz woj. podlaskie mają teraz najlepszą sytuację epidemiczną w kraju. Wciąż jednak liczba dziennych zakażeń na 100 tys. mieszkańców jest wysoka. Wynosi powyżej 30.

- Jeśli w przyszłym tygodniu będziemy widzieli, że ten poziom jest poniżej 30 zachorowań, to wtedy będzie to przesłanka, by tam wykonywać odważniejsze kroki niż w pozostałej części kraju - podsumował Niedzielski.

Sonda
Wakacje 2021. Czy wierzysz, że wyjazdy zorganizowane będą możliwe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE