Kara za RZUCANIE ŚNIEŻKAMI! Policja zasypana zgłoszeniami od zaniepokojnych mieszkańców

i

Autor: Unsplash Kara za RZUCANIE ŚNIEŻKAMI! Policja zasypana zgłoszeniami od zaniepokojnych mieszkańców

Kara za RZUCANIE ŚNIEŻKAMI? To nie żart! Policja ostrzega przed zimowymi zabawami

2021-12-06 12:41

Rzucanie śnieżkami to jedna z ulubionych zimowych zabaw. Należy jednak pamiętać, że pozornie beztroskie zabawy na sankach czy bitwa na śnieżki mogą być niebezpieczne, jeśli odbywają się w nieprzemyślany sposób i w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Dlatego policjanci apelują do rodziców o zwiększenie kontroli nad dziećmi. W przeciwnym razie mogą spodziewać się problemów.

Szczycieńska policja otrzymała w miniony weekend mnóstwo zgłoszeń od zaniepokojonych mieszkańców. Dotyczyły one dzieci oraz młodzieży, które spędzając czas na świeżym powietrzu, wymyślają sobie dość niebezpieczne zabawy – rzucanie śnieżkami w postronne osoby, okna domów czy pod koła nadjeżdżających pojazdów.

Kara za rzucanie śnieżkami? To nie żart! Policjanci ostrzegają

Nie każdy jest świadomy tego, że za taką, z pozoru niewinną, zabawę można zostać ukaranym. Zgodnie z art. 76 Kodeksu wykroczeń:, „kto rzuca kamieniami lub innymi przedmiotami w pojazd mechaniczny będący w ruchu, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

A co jeżeli sprawca jest nieletni? – Dziecko pozostaje pod opieką rodzica (opiekuna prawnego) aż do czasu osiągnięcia pełnoletniości. Rodzice są przedstawicielami ustawowymi swojego nieletniego dziecka i to oni odpowiedzialni są za jego zachowanie. Co do zasady małoletni, który nie ukończył 13 roku życia, nie ponosi odpowiedzialności za poniesione przez siebie szkody. Nie oznacza to jednak, że poszkodowany nie może w takim przypadku domagać się od rodziców odszkodowania. Ponadto w przypadku popełnienia przez nieletniego czynu zabronionego każdorazowo to sąd rodzinny po przeprowadzeniu rozprawy decyduje o dalszym losie dziecka – tłumaczy st. sierż. Izabela Cyganiuk, oficer prasowa szczycieńskiej policji.

Białystok. Świąteczne iluminacje. Coś pięknego!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE